Rychnovští hasiči se mohou radovat! Pro náročnou práci mají novou techniku

RYCHNOV N. K. – Uplynulý rok z pozice rychnovských hasičů zhodnotil jejich velitel Radovan Bien.

20 let po povodni - RnK (15)

Rychnovští hasiči mají novou techniku.
Foto: HZS KHK kraje

V loňském roce zasahovala jednotka rychnovské stanice u řady událostí – požárů, dopravních nehod, technických pomocí i planých poplachů.

Na některé z nich zavzpomínal velitel rychnovské stanice, která v příštím roce oslaví 50. výročí vzniku, Radovan Bien.

„Počátkem roku 2018, dne 8. ledna, zaměstnal nejen rychnovské hasiče požár penzionu na polské straně státní hranice v obci Niemojów. Na místě byly kromě osmi jednotek polských kolegů také čtyři hasičské jednotky z ČR. Požárem bylo zasaženo celé jedno křídlo budovy penzionu ve všech patrech včetně podkroví i přilehlého přístavku. Při zásahu naše jednotky prováděly průzkum za účelem nalezení pohřešované osoby a tlakových lahví. Osoba nalezena nebyla, ale celkem jsme ze zasaženého objektu vynesli čtyři tlakové lahve s propan-butanem.

Mezi loňské náročné zásahy bych zařadil požár ze dne 22. února, kdy došlo k zahoření odsávání exhalací ve výrobní hale firmy Ferodo Kostelec nad Orlicí. Požár se rozšířil přes celou délku haly a kvůli neuzavření protipožární klapky došlo k jeho rozšíření do ventilačního potrubí vedlejší půdní části objektu. Celý objekt byl silně zakouřen a zásah proto probíhal v dýchací technice. Pro hašení bylo nasazeno speciální hasicí a řezací zařízení COBRA,“ uvedl Radovan Bien.

Dalším z náročnějších zásahů, při kterém byla nasazena COBRA, byl dne 6. června požár technologie drcení pilin a dopravníku vedoucího do sila s peletkami v Borohrádku, ve firmě Serafín Campestrini. Rychlým zásahem a nasazením hasicího zařízení COBRA bylo uchráněno silo, ve kterém se v tu dobu nacházelo cca 200 tun peletek.

Systém COBRA je zařízení pro řezání vodním paprskem. Vodní proud s přídavkem abraziva dokáže vyříznout otvor v okně, zdivu nebo v betonu.

Požáry střídaly technické pomoci

Zařízení prořízne beton o síle 150 mm do 90 sekund, stavební ocel 10 mm do 40 sekund a vrstvené skla 10 mm do 30 sekund. Řezací zařízení umožňuje současné řezání a hašení, dále hašení roztříštěným proudem vody, řezání paprskem o šíři 2,3 mm, provoz je garantován při teplotách od –20 °C do +40°C.

Složitým a pro hasiče náročným zásahem byl požár dne 30. června v Kounově. Jednalo se o požár přístavku rodinného domu, podkroví a půdních prostor rodinného domu. Hlavně v půdních prostorách domu byli zasahující hasiči vystaveni velkým teplotám. Místo zásahu bylo rozděleno na dva úseky, kdy na jednom úseku probíhalo hašení a rozebírání přístavku včetně evakuace předmětů. Na druhém úseku probíhalo hašení podkroví a půdních prostor za účelem záchrány části rodinného domu.

„Mezi zajímavé zásahy roku 2018 patří technická pomoc v Uhřínově, kdy dne 19. března po větrné smršti došlo k poškození střechy na místním zemědělském družstvu. Střecha byla zajištěna za pomoci AZ 30 a lezecké skupiny HZS KHK ÚO Rychnov nad Kněžnou. Dalším pro nás zajímavým zásahem byla dopravní nehoda v obci Lupenice dne 15. dubna, kdy se osobní vozidlo při našem příjezdu nacházelo ve výšce jednoho metru nad zemí omotané okolo sloupu veřejného osvětlení. Cestujícím ve vozidle se naštěstí nic nestalo,“ řekl Radovan Bien.

Mezi zajímavosti hasičské práce patří i zásahy za účelem záchrany zvířat.

„Ani nám se v roce 2018 takový zásah nevyhnul. Dne 4. května byla naše jednotka povolána do obce Hroška za účelem záchrany liščat, která uvízla v šachtě vedle studny v hloubce 1,5 metru. Liščí mláďata byla bez újmy zachráněna, umístěna do provizorních klecí a následně předána členům mysliveckého sdružení,“ prozradil velitel Bien.

Nechyběl smrtelný úraz

Hasiči se bohužel při své práci setkávají i se zásahy, které nejsou příjemné. Jedná se hlavně o zásahy u nehod, při kterých došlo k vážným zraněním či k úmrtím jejich účastníků.

„Mezi takové patří výjezd z 5. září do lomu Černá Skála, kde se srazilo nákladní vozidlo a hydraulické rypadlo. Řidič nákladního vozidla utrpěl zranění neslučitelná se životem a musel být z kabiny vozu vyproštěn pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Dále jednotka ještě provedla zajištění proti pohybu u obou vozidel a zajistila nákladní vozidlo proti požáru.

Další vážnější nehoda byla 23. listopadu u obce Libel, kde došlo ke střetu osobního vozidla a kamionu. Zaklíněná řidička byla z vozidla vyproštěna. Podle hasičů dle výpovědi svědků kamion přes osobní vozidlo zřejmě přejel.

V roce 2019 rychnovské hasiče čeká jako každý rok den otevřených dveří, a to 12. května, kdy bude hasičská stanice otevřena pro veřejnost a 13. května tam budou moci zavítat školy a školky.

„V současné době připravujeme slavnostní otevření polygonu pro výcvik hasičů v dýchací technice, které proběhne 19. března za účasti pana hejtmana a pozvaných hostů. Polygon bude sloužit profesionálním i dobrovolným hasičům k výcvikům, ve kterých bude možné nasimulovat reálné podmínky zásahů. Tento polygon byl financován z peněz určených pro rozvoj průmyslové zóny Solnice-Kvasiny.

Dále jsme z peněz pro rozvoj průmyslové zóny pořídili automobilový žebřík Iveco Magirus o délce 42 metrů, který sestává ze čtyř žebříkových sad, přičemž poslední sada umožňuje zalomení, díky kterému se hasiči dostanou například až za římsy domů, hal a podobně,“ dodal Radovan Bien.

Během roku 2018 se rychnovským hasičům podařilo nakoupit i technický automobil určený pro zásahy s nebezpečnými látkami na podvozku Iveco Daily. Vozidlo bylo pořízeno z projektu Bezpečné pohraničí v rámci česko-polské spolupráce.

Ten, kdo má zájem o neustálý rozvoj a zlepšování své práce, nemůže být se svým vybavením nikdy úplně spokojený. Technika rychle zastará, proto hasiči nové pomocníky vítají.

Hasební obvod

Hasební obvod obou hasičských stanic Rychnovska (Rychnov a Dobruška), se překrývá přibližně na pomyslné hranici ve směru Deštné v O. h., Bílý Újezd, Týniště n. O. Tato hranice je ovšem jen pomyslná, protože hasiči obou stanic jezdí v rámci spolupráce i na území sousedních okresů.

Nejvzdálenějším místem rychnovského hasebního obvodu je obec Bartošovice v O. h. V hasebním obvodě rychnovských hasičů jsou poměrně velké průmyslové podniky, a to zejména v Rychnově n. K., Vamberku, Kostelci n. O., Častolovicích a Týništi n. O. Stanice Hasičského záchranného sboru Rychnov n. K. se nachází jen necelé dva kilometry od průmyslové zóny největší firmy jejich hasebního obvodu – Škoda Auto, a.s. Kvasiny. S podnikovými hasiči ze Škody Auto rychnovští záchranáři spolupracují nejen při zásazích, ale i při společných cvičeních.

Čtenářská diskuze