Rozhledna nejen na Vrchmezí

Výstavba nové rozhledny na Vrchmezí (Orlica) postupuje podle informací z polské strany podle plánu. Jsou vybetonované spodní pilíře, které ponesou vlastní konstrukci vyhlídkové věže, obložené kamenem a započala montáž dřevěné konstrukce rozhledny. Práce postupují podle plánu a je předpoklad, že ještě na podzim by měla být nová rozhledna na polské straně Vrchmezí otevřena. Poněkud ve zpoždění je realizace čtyřech tras pro jízdní kola tzv. sigle traily z vrcholu do Dušníků. Jejich realizaci narušilo deštivé počasí i stávající situace s koronavirem.

Vrchmezí však není jedinou lokalitou na polské straně, kde se buduje v rámci česko-polského přeshraničního projektu Euroregionu Glacensis nová rozhledna.

V minulých dnech začala výstavba vyhlídky na vrcholku Kralického Sněžníku. Tam v minulosti rozhledna existovala, byla však zlikvidována v roce 1973. Nyní zhruba na jejím místě má vyrůst rozhledna nová, s výškou 33 m. Jejím investorem je polské město Stronie Slaskie. Dodavatel je firma z Wroclavi, která stavbu zhotoví za částku 13 milionů zlotých, což je v přepočtu neuvěřitelných 77 (!!!) milionů korun. Většina nákladů je financována z evropských peněz. Spodní stavba do cca 1/3 bude betonová, vlastní věž pak bude kovová konstrukce opláštěná laminátem. Podle mě ne právě architektonicky povedený projekt připomíná jakýsi obří kuchyňský mixér. Značné finanční náklady jsou mimo jiné zdůvodňovány skutečností, že veškerý materiál na horu i zpět bude dopravován vrtulníky.

Realizace stavby vzbudila množství protestů ze strany ochránců přírody, jak na polské tak i české straně, kteří argumentují zničením zóny vysokohorské vegetace na hranici přírodní rezervace a také navýšením turismu v této oblasti. Ta je už značně přetížená v souvislosti s návštěvností Stezky v oblacích na Dolní Moravě. Naproti tomu příznivci stavby oponují, že objekt může za nepřízně počasí sloužit jako nouzová útulna.

Pokud se zamýšlím nad částkou oněch 77 milionů, nemohu se zbavit dojmu, že tyto neuvěřitelné peníze by se daly lépe profinancovat např. v investicích do infrastruktury polských obcí, která je mnohdy, i v této oblasti, v žalostném stavu. Ale stavět rozhledny je asi více cool !

Josef Ježek

Čtenářská diskuze