Roušky z Českého Meziříčí poslouží v kraji

ČESKÉ MEZIŘÍČÍ – Společnost Medilab ČR z Českého Meziříčí dodala 17. března Královéhradeckému kraji 87 tisíc chirurgických roušek. Dalších šest tisíc firma kraji darovala – čtyři tisíce roušek do krajských nemocnic a dva tisíce roušek pro děti v mateřských školách.

DSC_4977

Ještě před měsícem se o ně zajímal málokdo, dnes jsou roušky strategickým produktem.
Foto: KHK kraj

V celé republice je nedostatek ochranných pomůcek pro boj s koronavirem, které krajům přislíbil dodat stát. Kraj proto hledá další možnosti, jak tyto prostředky zajistit pro všechny v první linii střetu s touto nákazou.

Roušky pro potřebné

„Dnes jsme pro Královéhradecký kraj pořídili 87 tisíc kusů chirurgických roušek s filtrační hodnotou N98. Roušky rozdělíme mezi záchranáře, hasiče, policisty, praktické lékaře a zubaře a pro další, kteří jsou v čele boje se šířením koronaviru. Děkuji společnosti Medilab za dar šesti tisíc kusů roušek pro naše nemocnice a mateřské školy. Vážíme si takové pomoci i takové spolupráce,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který do Českého Meziříčí přijel zásilku převzít společně se starostou Náchoda Janem Birke.

Na toho se společnost Medilab obrátila s nabídkou, o které starosta ihned informoval hejtmana. Samo město Náchod od firmy nakoupilo 13 tisíc roušek a tisíc dostalo darem pro mateřské školy.

Kraj 93 tisíc roušek rozdělí mezi profesionální a dobrovolné hasiče, zdravotnickou záchrannou službu, policii, krajské nemocnice a sociální služby. Z toho 21 tisíc roušek kraj rozdělí mezi praktické lékaře pro děti a dorost i pro dospělé, zubaře a další ambulance. Dalších 22 tisíc roušek dostane 15 obcí s rozšířenou působností, které je dále rozdělí mezi své spádové oblasti.

Podle ředitele společnosti Medilab ČR Roberta Zaketoviće mají krajem pořízené roušky filtrační hodnotu N98 a tedy dle norem mají účinnost obdobnou jako respirátory FFP2.

Královéhradecký kraj se snaží ochranné pomůcky zajistit samostatně. V pondělí rada kraje projednala nákup 200 tisíc respirátorů FFP2 z USA, které by kraj případně pořídil.

Od státu Královéhradecký kraj do této chvíle obdržel 2912 respirátorů FFP2 a FFP3, který rozdělil podle klíče přiděleného ministerstvem zdravotnictví. Vedle toho stát kraji dodal 4067 roušek, které obdržely regionální zařízení poskytující sociální služby.

Čtenářská diskuze