Robot z Albrechtic uspěl na mezinárodní soutěži

ALBRECHTICE N. O./BRNO – Na mezinárodní Robotiádě si připsal velký úspěch mladý programátor z Albrechtic. Skončil na čtvrtém místě.

DSC_0131

Jan Zahajský z Albrechtic n. O. obsadil celkové čtvrté místo. V jedné z disciplín byl dokonce druhý.
Foto: Tékáčko

Technologický klub z Albrechtic nad Orlicí, tedy TÉKÁČKO, opět zavítal na soutěž v programování robotických modelů. Tentokrát to byla soutěž s názvem Robotiáda a konala se v pátek 7. února v zábavním vědeckém parku VIDA! u brněnského výstaviště.

Robotiáda je mezinárodní robotická soutěž organizovaná Moravian Science Centre Brno. Soutěžit v ní mohou až čtyřčlenné týmy soutěžících ve věku do 19 let ze základních a středních škol. Základem většiny disciplín je platforma Lego Mindstorms. Soutěž nabízí sedm disciplín – jízda po čáře; autonomní či dálkově řízená „záchrana“ plyšového medvěda; sprint (Lego a NeLego); Freestyle a pro nejmenší roboťáky Freestyle WeDo.

Do letošního 8. ročníku se přihlásilo rekordních 188 týmů z Ukrajiny, Maďarska, Ruska, Slovenska, Polska, Rakouska a samozřejmě z celé České republiky.

Úspěch Jana Zahajského

Tékáčko reprezentoval Jan Zahajský z Albrechtic nad Orlicí. Přihlásil se hned na tři disciplíny, a to Čára, Sprint a Dálkový medvěd. Honza se na soutěži určitě neztratil, naopak. Naprogramoval svého robota sestaveného ze stavebnice Lego jako sledovače čáry, zde soutěžilo 92 týmů. Honza celou dráhu projel plynule a jeho rychlost odpovídala umístění v první třetině soutěžících.

Příjemným překvapením bylo Honzovo skvělé naprogramování a také šikovné ovládání vlastního dálkově ovládaného robota, který měl za úkol dojet pro plyšového medvěda a dovést ho na určené místo. Honza zde svou suverénní rychlou jízdou bez zvláštních ztrát dosáhl druhého nejrychlejšího času! Následoval boj mezi osmi nejrychlejšími roboty, kde se Honza dostal bez větších problémů do semifinále a pak ve vyrovnaném souboji o finále byl o pár desetin vteřin pomalejší než jeho ukrajinský soupeř. Nakonec si odvezl skvělé čvrté místo v konkurenci celkem 53 týmů, které se této disciplíny zúčastnily.

Závěrem lze s potěšením a obdivem říci, že skromný kluk z Albrechtic nad Orlicí zaznamenal veliký úspěch v programování a šikovném dálkovém ovládání robota, kterého si sám sestavil. Moc gratulujeme a přejeme našemu vítězi hodně dalších skvělých výsledků v programování robotů.

TECHNOLOGICKÝ KLUB ALBRECHTICE N. O.

Čtenářská diskuze