Requiem za oběti heydrichyády

RYCHNOV N. K./PRAHA – Libor Pařízek z Rychnova nad Kněžnou předčítal  v katedrále Svatého Víta.

Katedrála sv.Víta 21.10.2017,foto B.Bubník

Čte Libor Pařízek.
Foto: B. Bubník

Primasem pražským, Dominikem kardinálem Dukou, byla 21. října již po sedmé celebrována mše za oběti, jimiž byli pomocníci a ukryvatelé československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří úspěšně zaútočili na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha v pražské kobyliské zatáčce před 75 lety, a to dne 27. května 1942.

Gestapo usilovně pátralo po pachatelích atentátu a po 16. červnu, tedy teprve téměř po třech týdnech se podařilo zradou postupně odhalit síť pomocníků parašutistů.Zatčení odbojáři byli s celými rodinami i příbuznými zatýkáni a uvězněni ve věznicích gestapa v Praze na Pankráci, v Terezíně, Pardubicích, Brně i jinde a čekali na ortel, který měl být gestapem, tedy nikoli řádným soudem, vyřčen. K vykonání trestu smrti stačilo, aby vedoucí venkovní služebny gestapa podal pražské vedoucí služebně gestapa návrh na trest smrti a tím byl vězeň bez možnosti odvolání odsouzen a následně popraven.

294 mužů, žen a dětí

V pražské katedrále bylo vzpomenuto 263 mužů, žen i dětí, kteří po vlakovém transportu z Terezína byli 24. října 1942 odvedeni z mauthausenského nádraží do koncentračního tábora Mauthausen, kde byli přímo z pochodu zaváděni do popravčí místnosti a bestiálním, zákeřným způsobem zavražděni. Dalších 31 účastných osob bylo popraveno v lednu 1943 stejným způsobem.

Proto v pražské katedrále hořelo jako dosud vždy 294 svící, které zapálily symbolicky děti, mezi nimi i někteří pravnuci popravených. Během mše byla také slavnostně čtena jména všech popravených a jedním z přednášejících byl tradičně Libor Pařízek z Rychnova nad Kněžnou, jenž se historií odboje dlouhodobě publicisticky věnuje.

Na oběti atentátu je vzpomenuto i přímo v Mauthausenu, kam jedou každoročně položit věnce a poklonit se památce umučených, desítky našich spoluobčanů vždy v den popravy 24. října.

Čtenářská diskuze