Rastislav Dej: „Každý z nás si musí sáhnout do svědomí!“

Mountfield HK - HC Vítkovice Ridera.     Foto: Markéta Vlachová.

Mountfield HK – HC Vítkovice Ridera. Foto: Markéta Vlachová.

HRADEC KRÁLOVÉ – Dlouhých pět sezon oblékal hradecký dres, ale poslední tři roky přijíždí do Hradce Králové jako soupeř. Útočník vítkovické Ridery Rastislav Dej byl miláčkem hradeckého publika, ale v posledním zápase se k němu moc uctivě nezachoval, protože gólem a nahrávkou přispěl k překvapivé výhře hostů (2:0). „Dokázali jsme si, že hokej hrát umíme,“ zhodnotil po zápase výkon svého týmu RASTISLAV DEJ.

 

Rastislav Dej.     Foto: Markéta Vlachová.

Rastislav Dej. Foto: Markéta Vlachová.

 

V dnešním zápase jste měl bilanci 1+1 a navíc jste vyhráli po šňůře proher. Takže dvojnásobná radost. Více z individuálního výkonu nebo z tří bodů?

Samozřejmě v první řadě panuje spokojenost se třemi body. I kdybychom získali jeden, dva nebo tři, tak to bylo o tom, že jsme chtěli podat dobrý výkon. Což se nám snad podařilo. Povedla se nám první třetina, v které to Miro (Svoboda) zavřel a Hradec měl pouze náznaky útoků dva na jednoho, jeden na jednoho, ale on si s těmi šancemi poradil, a to nás povzbudilo do dalšího průběhu zápasu. Potřebovali jsme začít od malých detailů, a když jsme uhráli první třetinu, nalilo nám to sebedůvěru, že tady můžeme bodovat. Nám se v předešlých zápasech zbortilo všechno, co jsme na začátku sezony vybudovali a fungovalo nám to. Je to jedno s druhým, sami jsme věděli, jak na tom jsme. Musíme si vzít z dnešní výhry to pozitivní, že to byla práce celého týmu a výborný výkon gólmana.

V pátek jste v Karlových Varech dostali devět gólů (1:9) a dnes, o dva dny později, udržíte nulu, což je takový paradox. Bylo to i tím, že jste hráli více defenzívně?  

Je to paradox, chceme vyhrát každý zápas, ale ve Varech jsme dostali góly i z pološancí a domácím tam spadlo snad všechno, když vystřelili. Potom se tam góly sypaly a sypaly. Pak je to hlavně o psychice. V Hradci jsme se snažili plnit věci, které jsme asi předtím neplnili. Dnes jsme to, možná i se štěstím, které k tomu patří, zlomili a odvážíme si tři body. Byl to týmový výkon!

První zápas pod novým trenérem Trličíkem a hned výhra. Miroslav Svoboda říkal, že teď se budou všechny neúspěchy házet na Kubu Petra, ale na ledě jste vy hráči, kteří to musí uhrát…

Samozřejmě, kluci, kteří tu trénovali, ať už to byl Kuba Petr nebo Pavel Trnka, byli profesionálové na dvě stě procent, to nemůže nikdo zpochybňovat. Prostě nám to nešlo a prohrávali jsme zápasy. Neumím si vysvětlit, čím to bylo. Jak říkal Míra, my jsme na hřišti, my se musíme vracet, my musíme forčekovat, hrát zodpovědně a dávat góly! Některé tyto věci nám předtím chyběly. To už je ale za námi, řekli jsme si to, ale taky každý z nás si musí sáhnout do svědomí!

Majitel Vítkovic Aleš Pavlík udělil týmu pokutu. Zvýšil tím tlak na vás?

Tohle bych nechtěl komentovat. To jsou naše interní věci v klubu…

Teď začíná reprezentační přestávka. Neříkali jste si, že by bylo lepší pokračovat, když jste vyhráli, nebo jste pauzu přivítali?

Zápas nám pomohl hlavně v tom, že jsme si dokázali, že hokej hrát umíme. Ve hře byly i náznaky, že si umíme nahrát a už jsme puky jen tak neodpalovali. I když tam bylo sedmdesát osmdesát procent zakázaných uvolnění a hokej asi nebyl pohledný, tak účel světí prostředky. Musíme začít od malých věcí a snad dojdeme k tomu, kdy si vytvoříme přečíslení a z nich dáme nějaké góly. Dnes to ale nebylo o tomto. Důležité bylo bodovat a najít sami sebe.

Jak velkým strašákem je v letošní sezoně přímý sestup posledního týmu? Spodek tabulky je neskutečně našlapaný, kromě vás Pardubice, Litvínov, Zlín, Kladno, ale i Olomouc…

Všichni to vnímají. Dnes tam ten strašák v podobě sestupu z extraligy je. Nikdo z ní nechce vypadnout. To je hlavní důvod, proč musíme začít co nejdříve vyhrávat a odpoutat se ode dna tabulky. Dnes jsme udělali malý krůček. Budou to nervy až do konce sezony. My musíme odehrát takhle každý zápas a věřit, že budeme stoupat vzhůru a pro Vítkovice udržíme extraligu!  

Čtenářská diskuze