Rapidně narostlo držení mobilu řidičem za jízdy

REGION – O více než sto procent se oproti loňskému roku zvedla ve sledovaném srovnatelném období bilance evidovaných případů, kdy policisté v Královéhradeckém kraji zaznamenali u řidičů při jízdě držení mobilního telefonu či jiného hovorového zařízení, což je zákonem zakázáno. Jde o rizikové chování, které na silnice přináší tragické následky.

mobil_tablet

Ilustrační foto: Pixabay.com

„Za letošní rok evidují už 1418 těchto případů, zatímco v roce loňském jich bylo za srovnatelné období jen 557. Statistika dokazuje nezvykle velký meziroční nárůst tohoto velmi rizikového chování, které patří mezi přestupkové jednání označované obecně jako „Nevěnování se řízení“.

A právě „Nevěnování se řízení“ je jednou z nejčastějších a stále se opakujících příčin dopravních nehod, a to včetně těch tragických. Jen v roce 2018 se na území našeho kraje stalo 5074 dopravních nehod, které byly ve většině případů zapříčiněny nevěnováním se řízení. Řidiči si bohužel velice často neuvědomují, že právě takovéto jednání může mít fatální následky nejen pro ně samotné, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu,“ sdělila mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

K zadokumentování těchto přestupků policisté používají monokulární dalekohled, který dokáže chování řidiče osobních či nákladních vozidel zaznamenat až na vzdálenost 800 metrů. Předsunuté hlídky pak o zjištěných přestupcích informují kontrolní stanoviště, na nichž policisté přestupce bezpečně zastavují. Policisté ale také používají fotoaparáty či kamery.

Policisté se této problematice věnují a s ohledem na vysokou míru nebezpečnosti tohoto přestupkového jednání se jí budou věnovat i nadále, a to jak při běžném výkonu služby, tak i při speciálních dopravně bezpečnostních akcích v rámci kraje.

„Za držení mobilního telefonu či jiného hovorového zařízení hrozí řidičům na místě finanční postih až do výše 1000 korun, ve správním řízení od 1500 do 2500 korun a přičteny mu na konto budou dva trestné body,“ dodala Magdaléna Vlčková.

Čtenářská diskuze