Putovní výstava Letecká záchranka ve třiceti fotografiích

HRADEC KRÁLOVÉ – Letecká záchranná služba Hradec Králové letos slaví třicet let od zahájení provozu. K tomuto výročí chystá několik událostí. První z nich je zahájení putovní fotografické výstavy Letecká záchranka ve třiceti fotografiích. Zahájena měla být už v polovině března.

„Odsunutá“ vernisáž výstavy Letecká záchranka ve třiceti fotografiích se uskuteční 25. června od 16.00 na základně  LZS Hradec Králové ve Fakultní nemocnici.

„Oslovili jsme profesionální fotografy Michala Fantu, Jaromíra Chalabalu a Martina Veselého, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a jejichž jména určitě nejsou neznámá. Každý z nich vybral deset fotografií, které považuje za nejlepší a ty byly vybrány k prezentaci v rámci výstavy,“ uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Středisko letecké záchranné služby v Hradci Králové s volacím znakem Kryštof 6 bylo slavnostně uvedeno do provozu 3. července 1990 a ještě téhož dne vrtulník uskutečnil první let k dopravní nehodě (posádka pilot Josef Roušar, lékař Jiří Štětina a záchranář Ivo Novák). Používání volacího znaku Kryštof pro vrtulníky LZS je běžné v mnoha zemích Evropy (například SRN Christoph nebo Rakousko Christophorus) a vyplývá z původního využívání vrtulníků zejména pro řidiče a cestující na silnicích, účastníky dopravních nehod, pro něž je svatý Kryštof patronem. Volací znak Kryštof je dodnes používán v komunikaci s operačním střediskem záchranné služby, ale také s řízením letového provozu, kde zajišťuje absolutní přednost před ostatním provozem ve vzduchu. Pokud se jedná o let pro záchranu života, ostatní letadla se musí vrtulníkům LZS vyhnout.

Přesně v den dvacátého výročí prvního výjezdu záchranné služby v Hradci Králové, 3. listopadu 2000, byl slavnostně otevřen nový heliport LZS s hangárem, který dodnes patří k nejmodernějším v České republice a umožňuje denní i noční provoz.

Čtenářská diskuze