První rychlodobíjecí stanice elektromobilů v Rychnově n. K.

RYCHNOV N. K. – U první prodejny řetězce Kaufland ve východočeském regionu byla ve spolupráci s ČEZ i ve ztížených podmínkách daných omezeními v období pandemie koronaviru instalována rychlodobíjecí stanice pro elektromobily. Řidiči najdou zázemí pro dobití baterií svých miláčků i během kratšího nákupu v Rychnově nad Kněžnou, kde možnost rychlého dobíjení dosud úplně chyběla. Pokračuje tak spolupráce Kauflandu s ČEZ, která už v ČR rozšířila nabídku pro řidiče e-aut o celkem 33 dobíjecích stojanů u 28 prodejen.

Bez názvu

Foto: ČEZ

„Společnosti Kaufland a ČEZ nepolevily v tempu výstavby zázemí pro elektromobily napříč Českou republikou ani v obtížném období pandemie koronaviru. Osmička nových stanic po celé republice je také symbolem návratu ekonomiky i celé společnosti k normálnímu fungování. Při respektování všech hygienických a bezpečnostních opatření rychle pokračovalo osazování parkovišť u prodejen nákupního řetězce rychlodobíjecími stojany umožňujícími většině elektromobilů doplnit většinu kapacity baterií e-aut za 25-30 minut. Stanice tohoto typu fungují i v režimu tzv. normálního AC dobíjení (dobije elektromobil v řádu hodin), který Kaufland nabízí svým zákazníkům bezplatně. Klientovi stačí jen nainstalovat si aplikaci FUTUR/E/GO,“ uvedla mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.

V první vlně vzniká u nových a zmodernizovaných prodejen Kaufland vždy minimálně jedna stanice. V uplynulých dnech byl zprovozněn také stojan v Rychnově nad Kněžnou (Štemberkova ulice). Celkem je nyní u 28 prodejen Kaufland v ČR řidičům elektromobilů k dispozici 33 veřejných dobíjecích stanic, z toho 32 rychlodobíjecích. Nejzápadněji situovaná stanice u prodejen Kaufland funguje v Ostrově nad Ohří, ta nejvýchodnější je v Karviné.

„Celkem provozuje ČEZ na území Královéhradeckého a Pardubického kraje 25 veřejných dobíjecích stanic, z toho 18 rychlodobíjecích. Stojany umožňující rychlé dobití jsou řidičům e-aut k dispozici v Pardubicích, Hradci nad Svitavou, Hradci Králové, Jaroměři, na dálnice D11, ve Vrchlabí, Trutnově, Hlinsku, Vysokém Mýtu nebo Moravské Třebové. V přípravě jsou v dohledné době některé další stanice,“ informuje Šárka Lapáčková Beránková.

Aktuální mapa lokalit s dobíjecími stanicemi a komplexní set informací je k dispozici na www.elektromobilita.cz.

Během prvního čtvrtletí letošního roku zastavili elektromobilisté k dobití akumulátorů u některé z prodejen Kaufland celkem 7660krát a „načerpali“ zde dohromady 99 337 kWh elektřiny. S takovou porcí energie by jeden elektromobil dokázal urazit 574 202 km a více než 14krát tak objet zeměkouli. Průměrně elektromobily na stojanech u prodejen Kaufland při jednom dobíjení odebraly 12,9 kWh elektřiny.

„České silnice momentálně brázdí čtyři tisícovky čistě elektrických aut. Více než tisíc jich přitom přibylo za letošní první čtyři měsíce. V roce 2017 přibylo v České republice 400 vozů na elektrický pohon, o rok později 725 elektrických aut, loni 789 elektromobilů a letos jen za první čtyři měsíce roku celkem 1 068 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů, řekla Šárka Lapáčková Beránková.

190 stanic

Skupina ČEZ v současnosti provozuje více než 190 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, z toho přes 130 rychlodobíjecích. Čerpání energie v síti je možné jak pro stálé zákazníky, tak i pro jednorázové zájemce o dobíjení.

„Skupina ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech,“ dodala Šárka Lapáčková Beránková.

Čtenářská diskuze