První oběti vlků v Orlických horách

ORLICKÉ HORY - To čeho se chovatelé ovcí v Orlických horách nejvíce báli, se bohužel o tomto víkendu stalo tvrdou realitou.

vlk_příroda_zvíře

Ilustrační foto: Pixabay.com

V neděli 1.3. došlo k napadení stáda ovcí chovatele pana Macha v Šedivinách. Cca 100 m od domu v ohradě za elektrickým ohradníkem došlo k napadení a roztrhání dvou kusů ovcí, a to v čase mezi 10 a 12 hodinou, dá se říci v pravé poledne. Chovatel již oznámil tuto skutečnost policii a veterinářům.

Asi před 10 dny byly pravděpodobně vlci detekováni v prostoru Bystré – Dobřany –  Sedloňov, když lesník objevil stopy cca 5 ks v prostoru Dobřanských Dolů. Následně další myslivec narazil na jejich „činnost“  v údolí mezi Sedloňovem a Dobřany u osady Gründle, kde u svého posedu měl přichystanou újeď, kterou objevil zcela rozházenou a sežranou, přičemž v okolí bylo mnoho stop podobných vlčím.

Nyní se bohužel chmurná předpověď potvrdila. Vlci jsou tu, v tomto regionu Orlických hor a je téměř jisté, že jejich nedělní útok na Šedivinách nebyl poslední. Ochranáři jistě budou jásat. A chovatelé? Ti se mohou jenom strachovat, kdy dojde k útoku na jejich stádo. Je nejvyšší čas začít něco dělat. Slova o chystané koncepci přednesená zástupkyní Agentury ochrany příroda a krajiny na konferenci minulý čtvrtek v Hradci Králové bohužel stáda neochrání. Je nejvyšší čas, aby se začalo rázně jednat.

Podle posledních informací bylo napadeno také stádo ovcí chovatele v Deštném v Orlických horách.

 

Čtenářská diskuze