Pro vyšetřovatele je exploze ve Vysokém Mýtě pořádným oříškem

ORLICKOÚSTECKO – Ve Vysokém Mýtě silný výbuch 18. listopadu otřásl městem. Na Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje byla událost ve společnosti Recycling – kovové odpady a.s., ve Vysokém Mýtě nahlášena v čase 8.38 hodin. Od samého počátku této události byli na místě vyšetřovatelé a kriminalisté, kteří se případem intenzivně zabývají. Pro zjištění možné příčiny výbuchu požádal vyšetřovatel hasičů o spolupráci i pyrotechniky Police ČR.

Společnost, v níž došlo k explozi, se zaměřuje ve svých prostorách na ekologickou likvidaci autovraků a kovového odpadu.

Dle oznamovatele došlo k výbuchu ve ventilátoru linky na drcení kovového odpadu. Následný požár uhasili zaměstnanci vlastními silami,“ uvedl Miloslav Vašák, vyšetřovatel hasičů z krajského ředitelství HZS Pardubického kraje, který si převzal vyšetřování události a dodává: „Do vyšetřování jsme zapojili i příslušníky Technického ústavu požární ochrany a podrobně bylo místo exploze zkoumáno.“

Stanoveny byly možné verze příčiny vzniku požáru a výbuchu, které jsou dále prověřovány.

Prvotní škoda byla odhadnuta na třicet milionů korun

Jednotka profesionálních hasičů z Vysokého Mýta na místě v den exploze ihned provedla po svém příjezdu průzkum místa události. Vzhledem ke skutečnosti, že všechna drobná ohniska požáru byla již uhašena, předal velitel zásahu místo události vyšetřovateli hasičů a jednotka se vrátila zpět na základnu. Vyšetřovatel hasičů ve spolupráci se zástupci společnosti provedl ohledání místa události a zjistil, že výbuch dosti značně poškodil recyklační linku a prvotní škoda byla odhadnuta na třicet milionů korun.

„Je velmi pravděpodobné, že po obhlídce recyklační linky výrobcem, bude vzniklá škoda ještě mnohem vyšší, protože tato moderní a vysoce sofistikovaná linka je v ČR pouze jedna jediná a byla postavena na zakázku a dle požadavků společnosti Recycling – kovové odpady, a.s. Hodnota celé recyklační linky je přes tři sta milionů korun,“ řekl na závěr plk. Miloslav Vašák.

Čtenářská diskuze