Připravují se projekty za stovky milionů – na školy energeticky úspornější

KRAJ – Královéhradecký kraj chce uspořit energetické náklady na provoz školních budov. Aktuálně žádá v rámci 100. výzvy Operačního programu životního prostředí (OPŽP) o dotace na zateplení a zřízení rekuperace. Hodnota projektů na stavební práce na sedmi budovách je přes 110 milionů korun.

„V aktuální výzvě se kraj uchází o dotaci na jedenáct projektů v hodnotě přes 110 milionů korun. V přípravě na následující výzvu jsou ale další projekty za 200 milionů korun. Mezi nimi je i projekt na zateplení a výměnu oken na školní budově v Novém Městě nad Metují za 45 milionů korun. Podle návrhu by měly fasádu zdobit úryvky z děl Karla Čapka,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která je odpovědná za oblast školství, kultury a sportu.

U projektů na zateplení činí dotace 35 až 40 % způsobilých výdajů, na rekuperaci OPŽP poskytuje 70 %. Zbylé finance pokryje kraj ze svého rozpočtu. Administraci zajišťuje krajské Centrum investic, rozvoje a inovací.

„V rámci Operačního programu životní prostředí jsme již zrealizovali projekty za 200 milionů korun,“ doplnil k tématu radní Václav Řehoř odpovědný za krajské investice.

Mezi projekty na zateplení a rekuperaci budov v rámci 100. výzvy OPŽP je i Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Rychnov nad Kněžnou – zateplení VOŠ a SPŠ – areálu U Stadionu, objekt č. 1 – zateplení + rekuperace.

Čtenářská diskuze
Tags: ,