Předseda FAČR Pelta je ve vazbě a všichni mlčí!

PES3e80d7_215057_287180

Jako časovaná bomba zatřáslo českým fotbalem v minulém týdnu zatčení předsedy FAČR Miroslava Pelty, který od pátku sedí ve vazební věznici. Navíc je mezi obviněnými v dotační kauze samotná FAČR, což může mít pro ni fatální následky.

RYCHNOV N. K. – Už při volbě předsedy OFS Rychnov nad Kněžnou, kterého se zúčastnil místopředseda FAČR „náčelník“ Roman Berbr, dala většina klubů najevo, že situace ve fotbale se všemi skandály a korupčními aférami jim vůbec nevadí.

Pragmatické uvažování, že budu v některém zápase taky někdy potřebovat trošku „pomoct“, vede český fotbal do záhuby. Jak už zmínil protikandidát Miloše Židíka na předsedu OFS Luboš Michalec, při oslovování podpory mu jeden zástupce klubu sdělil své odmítavé stanovisko se slovy: „Promiň, ale my se potřebujeme zachránit.“ Tak uvidíme, jestli se onen klub v I.A třídě opravdu zachrání!

Ale to je jen jeden z mnoha střípků. Jak v politice, tak ve sportu při žádosti o hlasy je to vždy něco za něco. Něco ti slíbím, a ty mi dej na oplátku hlas. Proto se nechci ani domýšlet, co přesvědčilo kluby, které daly hlasy Pelto – Berbrovcům.

5cb866291bdcd32955e86a1fcbfae9a66a08f84f

Ale zpět ke kauze. Jak se říká, jednou ten pohár přeteče. Při ctění presumpce neviny budeme čekat, jak orgány činné v trestním řízení naloží s fakty a důkazy proti Miroslavu Peltovi a celé FAČR.

Ale už dnes hrozí, že ani tento průšvih nepovede k očištění už tak špatného jména fotbalu. „Budeme se brutálně bránit,“ prohlásil v televizi po mimořádném zasedání výkonného výboru Roman Berbr. „Moje kandidatura na předsedu FAČR leží na stole a záleží na mně, zda ji podepíšu,“ dodal arogantně. Nepřipomíná vám jeho vyjádření něco? Ano, rétorika je pořád stejná. „Záleží na mně, kam fláknu hlasy,“ řekl před minulou volbou v roce 2013. Žádná sebereflexe, prostě nic.

Volební valná hromada se koná 2. června a do 12. května se posílají kandidátky. Zatím je na FAČR pouze Peltova a s největší pravděpodobností přibyde i Berbrova. Tak to potom amen s fotbalem!

2413677_

Oslovili jsme také předsedu KFS Václava Andrejse a OFS Miloše Židíka, zda nám odpoví na několik otázek.

Minule jsem použil slova písničky Tomáše Kluse a i dnes jsou aktuální: „Národ zvolil vyčkávací taktiku…“. Tady ji zvolili oba předsedové. Ale určitě nejsou jediní v českém fotbale, kteří nechtějí „rozzlobit“ Romana Berbra.

Budeme sledovat další vývoj kauzy a znovu oslovíme oba předsedy, aby vyjádřili SVŮJ názor a zda po tom všem by podpořili stávající vedení FAČR.

„Nevěřím, že všichni delegáti najednou otočí a hlasy nedají tam, kam jim Bebr přikáže,“ je skeptický internacionál Ladislav Vízek.

 

Oslovili jsme předsedu KFS KH Václava Andrejse a OFS Rychnov Miloše Židíka.

1. Co si myslíte o „další“ kauze českého fotbalu, v níž je ve vazbě předseda FAČR Miroslav Pelta?

2. Není to poslední kapka, která jen odráží obraz fotbalu v očích veřejnosti?

3. Dovedete si představit, i když budeme ctít presumpci neviny, že by český fotbal dál mohl vést člověk jako Miroslav Pelta, který už v korupční aféře v roce 2005 mluvil o „cinklém“ jaru?

4. Dovolíte si s klidným svědomím před veřejností prohlásit, přes všechny kauzy, že je fotbal čistý a od korupční aféry se změnil k lepšímu?

5. Myslíte si, že se fotbal dokáže očistit, pokud ve funkcích zůstane stejná garnitura jako doposud?

6. Není teď pravý čas, aby celé vedení FAČR a všichni „poslušní“ od ligy a až po nejnižší soutěže rezignovali a položili své funkce?

7. Cítíte i vy malou část své viny na tom všem, co se ve fotbale událo, když jste ve volbách před čtyřmi lety dali hlas Peltovcům a Berbrovcům, přestože bylo a je veřejným tajemstvím, jak to ve fotbale funguje?

8. Dokážete se distancovat po nejnovějším průšvihu od lidí jako Pelta a Berbr?

 

Václav Andrejs – předseda KFS KH

Jsem si vědom složitosti situace, která v tomto týdnu nastala a vzhledem k nedostatku přesných informací se k celé kauze zatím nebudu vyjadřovat.

Miloš Židík – za OFS Rychnov nad Kněžnou

I nás situace kolem zadržení předsedy znepokojuje, ale v tuto chvíli nemám žádné informace, a proto OFS nebude vydávat žádné stanovisko k této kauze.

 

RYCHNOV N. K. – Na kauzu okolo vazby předsedy FAČR Pelty jsme se zeptali také zástupců klubů našeho okresu od KP a až po OP II. třídy. Na naše otázky jich odpovědělo jen několik „odvážných“, kteří se nebáli vyslovit svůj názor. Ostatní se nám do uzávěrky ke kauze nevyjádřili.

1. Co si myslíte o „další“ kauze českého fotbalu, v níž je ve vazbě předseda FAČR Miroslav Pelta a není to poslední kapka, která jen odráží obraz fotbalu v očích veřejnosti?

 

2. Mělo by celé vedení FAČR a všichni „poslušní“ od ligy a až po nejnižší soutěže rezignovat a položit své funkce?

 

LUBOŠ MICHALEC – PROTIKANDIDÁT NA PŘEDSEDU OFS

1) Pro český fotbal jako takový je to velký problém. Jak na to budou nahlížet sponzoři? Může se stát, že v příštích letech půjdou státní peníze do jiných sportů na úkor fotbalu. Rodiče budou zvažovat, na jaký sport dají svého potomka atd. Na druhé straně si nedělám iluze, že by se ve fotbale něco změnilo. Opět bude vytvořena „vyšetřovací komise“, která nám po několika letech oznámí, že vše je a bylo v pořádku a pan Pelta dělal vše jen a jen pro fotbal.

2) Oni to sami od sebe neudělají a delegáti valné hromady OFS Rychnov nad Kněžnou dali jasně najevo, že ani změnu nechtějí. Vždyť v předvolebních otázkách Orlického týdeníku staronový předseda OFS uvede, že všechny kauzy jsou zažehnány, korupce neexistuje, fotbal prosperuje a vše je sluncem zalito. Pan Berbr mu pak poděkuje za podporu (aniž by věděl v jakém je okrese) a hurá do dalšího volebního období. Co z toho plyne? Můžeme si v hospodských debatách zase jen stěžovat, jaká žumpa je ten náš milovaný FOTBAL.

 

TOMÁŠ KRUNČÍK – SOKOL JAVORNICE

1) Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Některé události mi tak připomínají jednu zemi z Východu, kde je možné opravdu všechno a v tom se s nimi v poslední době předháníme.

2) Já si myslím, že vlk se nažere a koza zůstane celá. Jsme přece Češi!

 

FC ZDELOV 1963, z.s.

1) Bohužel stav v českém fotbale je zrcadlovým odrazem politického a obecně i společenského dění v České republice. Když jde o peníze (komu je dáme, co za ně dostaneme, zůstane jich dost pro nás?), jde veškeré rozumné a objektivní rozhodování, které by mělo přinášet především prospěch fotbalovému hnutí, stranou. Problém je i v tom, že těm, co do fotbalu peníze dávají, tento stav zřejmě moc nevadí, jinak by ty peníze už dávno přestali posílat, stát nevyjímaje.

2) Pokud je obviněna celá FAČR, nemůže to být pouze o jedné osobě. Je však těžké z naší pozice rozlišit, kdo jsou ti poslušní a kdo ti, co to s fotbalem myslí dobře. Dle našeho názoru by měl rezignovat celý výkonný výbor. Otázkou však zůstává, co pak dál. Je totiž dost ligových klubů, kterým tento „transparentní“ způsob řízení našeho fotbalu vyhovuje a de facto žádnou změnu nechtějí. Výsledkem je pak tristní působení českých klubů v evropských pohárech a 46. místo v žebříčku FIFA, a to i za rozvojovými africkými státy.

 

ZDENĚK ZOUNAR – SK DOBRUŠKA

1) Fakt, že je nyní „mocný boss“ Pelta ve vazbě, samozřejmě fotbalu na již tak pošramocené pověsti nepřidá. Není to jen o fotbalu, problém je ve financování českého sportu jako celku. Systém dotací je snadno zneužitelný, chybí obecně platná pravidla – koncepce. Je to jen o lobby, kdo má vliv a kontakty, dostane se k penězům. Fotbal se celosvětově těší společenské prestiži, je to globální fenomén, točí se v něm obrovské peníze, ale nedělám si iluze, že by tomu v jiných sportech bylo jinak.

2) To nevím. Stále chci věřit tomu, že fotbal dělají z větší části charakterní lidé, kteří pracují pro dobro fotbalu. Jde o sebereflexi zainteresovaných lidí. Pokud jim bude v této dotační kauze prokázána vina, měli by z toho vyvodit osobní zodpovědnost a odstoupit z funkcí. A být za to také potrestáni.

 

MARTIN LEV – SOKOL LUKAVICE

1) Byla to jen otázka času, kdy spadne klec. Že Pelta nikdy nebyl a nebude čistý, je jasný všem. Já doufám, že si konečně ti důležití uvědomí, že takhle se to dělat nedá. Bohužel to ale nakonec dopadne jako vždy. Peltu pustí, jako pustili Ratha, Dalíka a podobné slušné, neprávem obžalované vysoké funkcionáře a nám zbyde na ně zase jen nadávat.

2) Tak to je samozřejmě utopie a ani to není reálně možné. Že ti poslušní jsou poslušní, je způsobené zase samotným vedením FAČRu, protože proti tlaku z vrchu se moc těžko bojuje a kdo tvrdí, že ne, tak ten tlak nikdy nezažil. Takže ano, vedení pryč, jen je otázkou, koho na jejich místo, aby to mělo smysl a fungovalo to.

 

JAN JÁNSKÝ – SPARTAK OPOČNO

1) Konečně se dostalo ven, jak to s naším fotbalem je. Všichni, co se pohybují okolo fotbalu, vědí, co je pan Pelta zač už víc jak 20 let, ale nakonec je zvolen předsedou FAČR. Co k tomu dodat?

2) Dokud naší kopané budou vládnout Peltové, Berbrové a všichni podobní „poslušní“ musíme počítat s tím, že se na kopanou široká veřejnost bude dívat skrz prsty.

 

DANIEL FALTYS – TJ SOKOL KOSTELECKÁ LHOTA

Nemám chuť se k těmto politickým věcem vyjadřovat. Podle včerejších zpráv jsem se dozvěděl, že kandidaturu na předsedu asociace nejspíš podá Roman Berbr. Takže o nějaké očistě fotbalu si veřejnost může nechat zdát. Nakonec třeba takový Ivan Hašek fotbal očistit chtěl a pak od toho raději utekl. Je to spíš víc politika a lobby než fotbal, což se potvrzuje i teď ve vyšetřování údajně zmanipulovaných dotací.

Foto: ČTK

Čtenářská diskuze