Před 20 lety se Rychnovskem prohnala velká voda, brala majetek i životy

Škoda za bezmála dvě miliardy korun, zbořené domy, stržené cesty, lávky i mosty a především zmařené lidské životy – takovou spoušť po sobě zanechal vodní živel, který se krajem pod Orlickými horami prohnal po vytrvalých a vydatných deštích v noci z 22. na 23. července roku 1998. 

RYCHNOVSKO – Vzpomínky na tu noc z 22. na 23. července před dvaceti lety mají obyvatelé Rychnovska stále v živé paměti. Vodní živel s sebou tehdy smetl vše, co mu přišlo do cesty. Zcela zničil třiadvacet domů a dalších více než 1300 domů a bytů vážně poškodil, zatopil studny, vodní zdroje, vodovody, bořil lávky, mosty, silnice i část železnice. Velké škody způsobil v průmyslových a zemědělských areálech. Podle odhadu přímo či nepřímo zasáhla velká voda téměř 30 tisíc lidí, 2 tisíce jich bylo evakuováno, za oběť jí padlo kolem 2,5 tisíce domácích zvířat, 55 tisíc kusů drůbeže a při povodni, bohužel, vyhaslo i několik lidských životů.

Povodně Rychnovsko 1998 (4)

Foto: HZS Rychnov n. K.

„Člověk by to už nechtěl zažít,“ svěřil se Stanislav Hofman z Domašína při vzpomínce na dvacet let starou tragédii.

Jeho rodiče žili v Rovenských Šedivinách. Po půlnoci Stanislavovi volala matka, že v Šedivinách hrozně lije a otec šel odvázat vlčáka a nevrátil se.

„Táta ani k psovi nedošel. Sebrala ho voda,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Orlický týdeník před pěti lety Stanislav.

Více se dočtete v Orlickém týdeníku

Čtenářská diskuze