Pozor na střet se zvěří, nehod přibývá

REGION – Pavouk na čelním skle, poničená kapota, tak nejčastěji dopadá střet řidičů se zvěří. Srážka se zvěří hrozí jezdcům během celého roku a v poslední době těchto nehod opět přibývá. I když je jejich výskyt častější na jaře a na podzim, převážně v brzkých ranních nebo pozdních nočních hodinách, mohou nás překvapit kdykoli. A dokonce je můžeme potkat i na místech, kde bychom je nečekali, jako jsou například dálnice.

srna_zvíře_divočina

Ilustrační foto: Pixabay.com

„Meziroční nárůst počtu dopravních nehod se zvěří dokazuje, že divoké zvěři se v posledních letech opravdu daří. Tuto statistiku rovněž podpořil poslední týden v Královéhradeckém kraji, policisté během něj evidovali 14 dopravních nehod způsobených střetem motorových vozidel se zvěří. Všechny nehody se přitom odehrály v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách, a to nejen na silnicích III. třídy, kde byste možná očekávali jejich výskyt, ale i na silnicích I. a II. třídy. Přitom taková nehoda může mít tragické následky,“ sdělila mluvčí policie Lucie Konečná.

K jedné nehodě došlo i na dálnici D11, kde museli dálniční policisté z Prav vyjíždět ke střetu se zvěří ve směru jízdy na Prahu. I když na dálnici řidiči střet se zvěří neočekávají, nebezpečí hrozí i tam. Zvýšenou pozornost by měli věnovat v okolí nájezdů a výjezdů.

Do situace spojené s výskytem zvěře na silnici se může dostat doslova každý z nás. Policisté proto radí hlavně nestrhávat řízení, náraz do zvířete sice bude silný, nicméně ne tolik, jako do stromu nebo třeba do protijedoucího automobilu.

„Začněte brzdit, pokud dojde k nárazu, pokuste se zvíře trefit středem vozu, aby deformační zóny lépe tlumily váš náraz. Nejlepší je zkusit takovéto srážce předejít. Není to vždy úplně lehké, nicméně pokud budete sledovat krajnice a nebudete se ničím rozptylovat, určitě tuto šanci zvýšíte. Zároveň je doporučováno, tam kde se jejich výskyt předpokládá, snižte rychlost. Pokud už nějakou zvěř uvidíte, vypněte dálková světla. A mějte na paměti, že zvěř chodí ve skupinách,“ doplnila Lucie Konečná.

Čtenářská diskuze