Pozor na horské túry, choďte alespoň ve dvou

KRAJ – V pátek 24. března posádka záchranářského vrtulníku Kryštof 6 z hradecké základny absolvovala náročný zásah u staršího muže, který při sestupu z nejvyšší české hory uklouzl tak nešťastně, že spadl z cesty a následně po strmém srázu padal dalších přibližně 300 metrů pod její úroveň.

IMG_0350

Foto: Foto ZZS KHK

„Na místo zároveň s vrtulníkem okamžitě vyrazili také záchranáři Horské služby. Situaci komplikovala nízká oblačnost, kvůli níž se vrtulník nemohl dostat bezprostředně ke zraněnému. Po složitém dohledání za nepříznivého počasí a nemožnosti v členitém terénu ve svahu přistát, pilot ve visu vysadil posádku s vybavením na nejbližším možném místě, asi 300 metrů pod místem kde se postižený nacházel.

Posádka vrtulníku následně muži, jenž utrpěl závažná mnohočetná poranění, poskytla nezbytnou přednemocniční péči, včetně vstupu do cévního řečiště, podání léků tišících bolest a dalších potřebných úkonů. Následně byl zraněný imobilizován a zafixován ve speciálním transportním prostředku. Vzhledem k jeho podchlazení mu záchranáři zároveň zajistili tepelný komfort,“ uvedl mluvčí záchranky Ivo Novák

Ve spolupráci s členy Horské služby byl poté zraněný muž transportován na místo pod úroveň oblačnosti, odkud byl vrtulníkem přenesen v lanovém podvěsu k místu, kde se dalo přistát.

„Po naložení do vrtulníku byl senior převezen do královéhradeckého traumacentra. Pokud se vydáváte na horskou túru, choďte alespoň ve dvou nebo informujte své známé či příbuzné o tom, kde přesně se nacházíte a kudy půjdete. Může vám to zachránit život,“ dodal Ivo Novák.

Čtenářská diskuze