Potštejnské zámecké Salony získávají u veřejnosti čím dál více na oblibě

POTŠTEJN – Tradiční páteční besední „Salón“, tentokrát na téma tajemna, se konal na svatováclavský státní svátek na potštejnském zámku. Centrem zájmu přítomných byla tentokrát Česká šlechta a okultismus versus česká okultní šlechta. Přednášel Petr Kalač z pražského Dokumentačního centra českého hermetismu (více na www.dcch.grimoar.cz).

SAM_7609

Přednášející Petr Kalač.
Foto: Eva Ženíšková

Petra Kalače jsme se zeptali, je podle Vás v současnosti téma okultních věd oblíbené také  na Rychnovsku?

„Na Rychnovsku a v podhůří zdejších hor si v dnešní době vedou okultní vědy, s ohledem na zájem veřejnosti, dobře. Podle mě nyní procházíme vlnou jakési renesance. Myslím, že nám okultismus může otevřít trochu jiný náhled na dnešní přetechnizovaný svět a vůbec na život kolem nás. Okultní vědy jsou totiž z velké části fixovány na tradici. A co se týče Rychnovska? Je tady jedna zajímavá věc. Ne všichni vědí, že ve zdejším regionu působil ve dvacátých letech 20. Století významný český astrolog Vojtěch Roučka, který mimo jiné inzeroval i v potštejnském bulletinu Potštejnek a provozoval a nabízel v obci svoji astrologickou praxi,“ řekl Petr Kalač.

Besedy a společná setkání jsou oblíbená také u Potštejňáků.

„Zdejší přednášky hodnotím pozitivně. Vždy jsou pečlivě vybírány na zajímavá témata.  Předposlední tu měla archeoložka Martina Beková z rychnovského muzea na téma nevšedních nálezů pokladů tady v regionu. Pobavilo mě, že jeden z pokladů našel pes při procházce se svým pánem. Tahle poslední beseda o šlechtě a umělcích, kteří se zabývali okultismem, byla rovněž zajímavá,“ zhodnotil místní obyvatel a pravidelný návštěvník setkání Vladimír Soukup.

Čtenářská diskuze