Pošlete mi kódy, ať mohu zabránit krádeži – žádal podvodník

KRAJ -  Napříč celým Královéhradeckým krajem se policie stále více zabývá případy takzvané virtuální kriminality. Stejně tak, jako se v době protiepidemiologických opatření významným způsobem přesunul život lidí do virtuální zóny, zabydlelo se v ní podle policie i více pachatelů trestné činnosti. Velmi dobře se tam daří podvodníkům, kteří využívají anonymního prostředí ke snadnému výdělku například tím, že šikovně formulovanou lží  vytáhnou peníze z cizí kapsy.

„V jednom z posledních případů z ledna letošního roku se, přesněji řečeno, jednalo o peníze z cizí platební karty. Pachateli přitom stačil ke spáchání podvodu pouze chytrý mobilní telefon. Oznamovatelka uvedla, že ji telefonicky kontaktoval údajný pracovník pobočky bankovního ústavu a požádal ji o údaje k její platební kartě, prý aby mohl zrušit nějaké podezřelé transakce prováděné touto kartou. Dál jí namluvil, že k tomu potřebuje ověřovací kódy z sms zpráv, které mezitím přišly na ženino telefonní číslo. Po sdělení kódů ovšem následoval opačný vývoj situace. Místo toho, aby žena zabránila podezřelé transakci, sdělením údajů ke kartě a ověřovacích kódů naopak poskytla pachateli možnost takovou transakci vykonat a ten si její platební kartou zaplatil za zboží a služby v hodnotě přesahující 24 tisíc korun,“ uvedla mluvčí policie Eva Prachařová.

Vzhledem k tomu, že čin byl spáchání v době trvajícího nouzového stavu, pachateli hrozí za zločin podvodu a přečin neoprávněného opatření platebního prostředku 2 až 8letý trest odnětí svobody.

Policie ČR varuje před podvodníky v online prostředí.

„Při komunikaci po telefonu a v prostředí internetu buďte obezřetní – nikomu nesdělujte své osobní údaje, hesla ani přístupové kódy, s jejich pomocí vás podvodníci mohou připravit o vaše peníze – banky ani státní instituce prostřednictvím telefonů, emailů či sociálních sítí nikdy o tyto informace nežádají. Nepoužívejte slabá hesla – znají je i podvodníci – 1234, heslo, pasword, datum narození, abcd a podobně! Nevěřte historkám o „americkém vojákovi, lékaři, movité vdově“ a dalších, ve kterých pisatelé či pisatelky hledají prostřednictvím internetu spřízněnou duši. Za komunikací se skrývají podvodníci. V dalších dopisech vás požádají o peníze, výměnou nabízejí zlato, dolary i společný život a lásku. Ročně takto důvěřiví lidé přicházejí o statisíce a jejich peníze se jim už nikdy nevrátí!

Nikomu z online prostředí neprozrazujte své majetkové ani rodinné poměry.

Při podezření na protiprávní jednání udělejte dokumentaci -snímky obrazovky, zálohy emailů a komunikace – a nahlaste vše policii, dodala Eva Prachařová.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,