Porcinkule láká nejen na jarmark

V Opočně se chystá jedna z největších poutí ve východních Čechách, tradiční Porcinkule.

P1340495 (1)

Příležitost pro dětskou radost.
Foto: Irena Voříšková

OPOČNO – Letos bude 5. až 7. srpna. Její nedílnou součástí je jarmark s prodejem řemeslných výrobků, ukázkami řemesel a doprovodným programem. Akce začíná už v pátek odpoledne a potrvá až do neděle.

Na děti i dospělé čekají klasické, netradiční i adrenalinové pouťové atrakce, které zaplní opočenské Kupkovo náměstí, Trčkovo náměstí a Zámeckou ulici. Nebudou chybět ani stánky s dobrotami. Vedle tradičního programu jako je pouť, jarmark a velká slavnostní mše v kostele, je připraven na Trčkově náměstí doprovodný program, v němž vystoupí šermíři ze skupiny Fext, divadelníci a hudební skupiny. Vstupné je dobrovolné.

Doprovodný program na Trčkově náměstí pořádá, jako již tradičně, po tři dny Divadlo Kodym Opočno.

„O účinkování na Porcinkuli je mezi kapelami velký zájem. Každý si rád v Opočně zahraje. Letos tam budou jednak místní kapely, ty které začínají, i ty známé. Pátečním hlavním hostem bude Ivan Hlas a Wanastowi Vjecy revival. Návštěvníci se mají na co těšit. V sobotu přijede pardubická skupina Quo Vadis a Janek Ledecký. Večer malinko přitvrdíme, protože po Ledeckém vystoupí nová kapela Limetal. Vlastně staronová, protože ji tvoří vesměs členové skupiny Citron. Má skutečně říz. Po ní zahraje Iron Maiden revival. V neděli bude hlavním hostem Pink Floyd revival,“ uvedl hlavní pořadatel Josef Machač, principál Divadla Kodym Opočno.

Zábavu pro všechny generace připravil také hokejový klub Baroni Opočno, který pořádá ve spolupráci s městem na ploše zimního stadionu velkou sobotní Discoparty s Hapaláky.

Letos patří k pouti také dvě výstavy, a to květin v Zahradnictví Jaroslava Černého a nedělní výstava automobilových veteránů, která se koná od devíti hodin v areálu kláštera.

Chystají se i soutěže se šermířskou skupinou Fext, v sobotu a v neděli budou v doprovodném programu účinkovat kejklíři a flašinetář.

Porcinkule je pro Opočno velká událost. Název porcinkule souvisí s kapucínským klášterem a kostelem Narození Páně v Opočně. Ve východních Čechách se slaví například v Hostinném, kde byl založen františkánský klášter.

Porcinkule, která se váže ke kapucínským a františkánským klášterům, je dnes spojena s prvním srpnovým víkendem, kdysi se tradice držela vždy 2. srpna, bez ohledu na den v týdnu.

 

Program jarmarku Na hradišti Opočno (na Trčkově náměstí)

Pátek
16.00 zahájení jarmarku
19.00 REFRESH BAND
20.00 skupina historického šermu Fext
20.30 Ivan Hlas
22.00 skupina historického šermu Fext
22.30 Wanastowi Vjecy revival

Sobota
10.00 Opočenský Kašpárek – loutkové divadlo
14.00 skupina historického šermu Fext
16.00 Opočenský Kašpárek
18.00 malí šermíři

Benátská noc
19.00 QUO VADIS
20.00 skupina historického šermu Fext
20.30 Janek Ledecký
22.00 ohňostroj
22.30 LIMETAL
00.00 IRON MADEIN revival
02.00 – 4.00 DJ Negast (rock, ska, reggae, electro)

Neděle
9.00 výstava automobilových veteránů v klášteře
10.00 Opočenský Kašpárek – loutkové divadlo
14.00 Malí šermíři
15.00 Opočenský Kašpárek
17.00 Relax (folk)
18.00 skupina historického šermu Fext
19.00 PINK FLOYD revival – czech
20.00 ukončení jarmarku

Čtenářská diskuze