Policisté dohlížejí na bezpečnost v předvánočním období

KRAJStejně jako je tomu i v jiných částech naší republiky, tak i policisté v našem kraji každoročně, zejména v období vánočních svátků, zaměřují svoji pozornost do míst, kde dochází k velké kumulaci lidí.

Policisté dohlížejí na bezpečnost v předvánočním ViewImage

Foto: Policie ČR

To znamená na tržiště, nákupní centra a jejich přilehlá parkoviště a další lokality, které jsou z hlediska bezpečnosti vyhodnoceny jako rizikové. V této souvislosti se policisté zaměřují na odhalování trestné činnosti, a to zejména na kapesní krádeže, krádeže věcí z vozidel a věcí volně odložených. Poukazují i na nebezpečí nákupů v online prostoru. I v této nelehké době v období předvánočních svátků bude policie v pohotovosti. Plánována je celá řada bezpečnostních i preventivních opatření. Policisté rovněž nebudou zapomínat ani na dopravní problematiku, kde se budou zaměřovat na dohled nad silničním provozem a dodržování pravidel jeho účastníky. Zaměří se především na zákaz požívání alkoholu před a během jízdy a na kontrolu technického stavu vozidel.

„Občanům můžeme přispět několika preventivními radami, jak zabránit kapesním krádežím, Nenechávejte peněženku, cennosti, mobilní telefon a doklady navrchu svého zavazadla, naopak ji uložte do vnitřních kapes oděvu, či na spodek tašky, kabelky. Doklady noste odděleně od peněžní hotovosti, PIN nemějte poznamenán v blízkosti platební karty. Nenoste nic důležitého ve vnějších síťovaných nebo průhledných přihrádkách u batohů a batohy v prostředcích MHD, či někde v tlačenicích na zádech raději vůbec nenoste. Zejména muži, nenoste peníze ani doklady v zadních kapsách kalhot, kde jsou snadno dostupné. Pečlivě si průběžně kontrolujte, zda máte zavazadlo, kabelku, apod. stále zapnuté. V prostředcích MHD nebo v tlačenici noste ruku položenou na zavazadle. Velice důkladně věnujte pozornost svému okolí a v případě, že se na vás někdo snaží tlačit, okamžitě se snažte z takového místa vzdálit. Své věci vždy mějte na očích a řádně si je hlídejte. Noste u sebe jen minimální finanční hotovost, pokud možno plaťte platební kartou. Věci neodkládejte do nákupních košíků, hlídejte si je i v restauracích či zábavních podnicích,“ uvedl mluvčí policie Aleš Brendl.

Pamatujte také na heslo „Auto není trezor“ a kabelky, tašky s peněženkou a jiné cenné věci nenechávejte při odchodu na nákup viditelně odložené ve vozidle. Při odchodu na nákup zkontrolujte uzamčení vozidla.

V případě, že se stanete obětí zloděje, obraťte se neprodleně na Policii ČR. Snažte se přitom co nepřesněji upamatovat na místo, kde ke krádeži došlo, popřípadě na popis pachatele, či pachatelů. V případě, že je Vám odcizena platební karta, co nejdříve ji u svého bankovního ústavu zablokujte.

Čtenářská diskuze
Tags: ,