Policie na Rychnovsku pátrala po přetížených kamionech

RYCHNOVSKO -  Na další kontrolu nákladních aut se poslední listopadové úterý vypravily hlídky dopravních policistů ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu.

V hledáčku policistů nákladní soupravy 1 ViewImage

Foto: Policie ČR

Policisté se tentokráte zaměřili na frekventovanou komunikaci č. I/11 v úseku Týniště nad Orlicí – Čestice, a to spolu se zaměstnanci mobilní expertní jednotky patřící Centru služeb pro silniční dopravu,  se kterými prováděli nízkorychlostní kontrolní vážení. Během dopoledne kontrolou prošlo 6 řidičů s naloženými nákladními soupravami, z nichž 4 překročili stanovenou hmotnost. Přestupek policisté postupují příslušnému správnímu orgánu.

„V rámci této součinnostní akce se policisté rovněž zaměřili na kontrolu dodržování podmínek sociální legislativy, používání a manipulaci se záznamovými zařízeními, kontrolu technického stavu vozidel, kontrolu dodržování podmínek přepravy nebezpečného zboží, ale i kontrolu zajištění a upevnění nákladu a další skutečnosti v rozporu s platnou legislativou,“ uvedla mluvčí policie Alena Kacálková.

Zaměřili se i na auta s řepou

Podobnou dopravně bezpečností akci uskutečnili rychnovští dopravní policisté spolu s hlídkou dopravních policistů Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a Centrem služeb pro silniční dopravu již počátkem měsíce listopadu, kdy byly v hledáčku jejich zájmu zejména nákladní vozy, dovážející řepu do cukrovaru v Českém Meziříčí.

Dopravně bezpečnostní akce zaměřené na nákladní vozy provádějí policisté pravidelně několikrát za měsíc a ne jinak tomu bude i v budoucnu.

Například se budou řidiči s hlídkami potkávat i na silnici od Týniště nad Orlicí směrem na Albrechtice, kde před nedávnem došlo k novému omezení nosnosti hned několika mostů z důvodu špatného stavu. Musela být proto snížena jejich zátěž.

Přetížená vozidla devastují pozemní komunikace, což je samo o sobě problém, ale existují i další negativní dopady tohoto jednání provozovatelů přetížených vozidel.

Každé přetížené nebo špatně naložené vozidlo je v silničním provozu potenciálním nebezpečím pro řidiče, ale i pro všechny další účastníky provozu.

„Za určitých okolností se může takové vozidlo stát v důsledku fyzikálních zákonů, které nelze měnit, ovlivnit ani obelstít, vozidlem neovladatelným. Centrum služeb pro silniční dopravu už více než patnáct let provádí v rámci silničních kontrol a ve spolupráci s Policií ČR kontrolní vážení vozidel. Za ta léta si pracovníci mobilních expertních jednotek vyslechli mnohé, a pochvala to většinou nebyla. Řidiči přetížených vozidel často uvádějí, že jízdu s takovým vozidlem jim nejen povolil, ale přímo nařídil zaměstnavatel. V některých případech možná výmluva, ale často bohužel pravda. Jistě, obava ze ztráty zaměstnání je pochopitelná, ale loajalita k nezodpovědnému zaměstnavateli má mnohem vyšší a závažnější rizika, která se mohou dotýkat každého z nás,“ informuje Centrum služeb pro silniční dopravu.

Čtenářská diskuze