Podpořili dobrušský dům dětí

Co dokáží šikovné ruce a otevřená srdce, bylo možné zahlédnout na dobročinné výstavě, která začala druhý říjnový víkend v Červeném Kostelci.

IMG_5363 (2)

Za první týden se prodaly výrobky za téměř 60 tisíc korun.
Foto: Archiv pořadatelů výstavy

REGION – Již jedenáctá dobročinná prodejní výstava Šikovné ruce pro hospic 2016 aneb Lidé lidem je zajímavá kromě jiného tím, že byla uspořádána z darů, vlastnoručních výrobků dětí, mládeže i dospělých, jednotlivců či celých skupin z Královéhradeckého kraje, ale i celé České republiky. Dárci věnovali výsledky své práce ve prospěch nemocných v Hospici Anežky České v Červeném Kostelci.

Nechyběly tam ani výrobky z Dobrušska, které jako každoročně připravil Dům dětí a mládeže Dobruška – Patchwork klub.

„Již tradičně jsme za Dům dětí a mládeže v Dobrušce odeslali 25 výrobků zhotovených různými technikami – šité a háčkované polštáře, vánoční přání ze scrapbooku, drátované vánoční a velikonoční ozdoby, dekorační předměty technikou patchwork, pletené ponožky, šité tašky a hračky,“ uvedla ředitelka dobrušského domu dětí a mládeže Jaroslava Šafářová.

Korunka ke korunce

Na výstavě návštěvníci už vybírali vánoční dárky, a to z více než 3 600 předmětů od 145 dárců – účastníků soutěže.

„Při vernisáži výstavy se uskutečnilo předávání cen vždy dvěma vítězům soutěže o nejnápaditější výrobek z každé ze šesti kategorií. Pravděpodobně nejstarším věrným účastníkem soutěže je 93 letá Zdena Sýkorová z Nového Města nad Metují – Krčína. Často se necítila během roku moc dobře, přesto se však opět ze slabosti dostala a hned začala plést do Šikovných rukou. To je vždy znamením, že jí je dobře a že chce být ještě užitečná, říkají její blízcí. Upletla pěknou soupravičku pro miminko a deku, stala se tak „miláčkem poroty“ a dostala ocenění. Do soutěže se přihlásily i děti. Nejmladší účastnicí je šestiletá Kateřina Jouklová, která vyrobila šité bylinkové malované srdce.

Některé děti sice nepřispěly výrobkem, ale každoročně střádají korunku ke korunce, aby mohly na výstavě nakoupit, a tak pomoci nemocným. Taková je i třída ze ZŠ Lhota u Červeného Kostelce. Vloni vybrali z pletených postaviček a zakoupily třídního maskota Hvězdíka, kterého paní učitelka dává nejpilnějším dětem domů na víkend. Letos k němu dokoupily kamaráda. Manželé Čtvrtečkovi zase umí péci výborné minidortíky a chtěli zpestřit vernisáž tím, co velmi dobře umí, a tak příchozí mohli i něco dobrého ochutnat,“ uvedla k výstavě Eva Wagenknechtová z Oblastní charity Červený Kostelec.

Výtěžek půjde na nový výtah

Projekt Šikovné ruce pro hospic 2016 aneb Lidé lidem podpořily Královéhradecký kraj v rámci profesionálních i neprofesionálních kulturních aktivit a Nadace Umění pro zdraví. Byl připraven k oslavám Světového dne hospicové a paliativní péče. Výtěžek dobročinné akce je určen na pořízení nového lůžkového výtahu do budovy hospice.

Součástí projektu bylo také velmi úspěšné studentské představení v červenokosteleckém Divadle J. K. Tyla, které se konalo ve čtvrtek 13. října. 13 originálních humorných scének s názvem Divadelní Mr. Bean v podání Adama Budaře a Františka Šedivého, studentů Jiráskova gymnázia Náchod, publikum pobavilo a bylo také poděkováním všem nápaditým výrobcům.

„Tito nadaní a empatičtí hoši již několik let připravují na různých místech v kraji velmi úspěšná divadelní představení či koncerty i s dalšími kamarády a výtěžek vždy přinesou do našeho hospice, tentokrát to bylo přímo v Červeném Kostelci. Nelze jinak, nežli opravdu upřímně poděkovat za všechny příspěvky otevřených srdcí a šikovných rukou do soutěže. Na všech účastnících bylo patrné, že chtěli především pomoci nemocným v hospici, a to se skutečně daří. Jen za první týden se prodaly výrobky za téměř 60 tisíc korun,“ dodala ještě Eva Wagenknechtová.

Prodej výrobků dále pokračuje v Červeném Kostelci až do konce listopadu, a to ve střediscích Háčko, Hospic Anežky České a Dům s pečovatelskou službou U Jakuba.

Čtenářská diskuze