podorlická kuchařka: švestky

Švestky patří k oblíbenému ovoci babího léta. Mají poměrně málo vitaminů, s výjimkou vysokého obsahu vitaminu E. Velký význam však mají ve švestkách minerální látky, hlavně draslík, hořčík, fosfor a vápník. Ideální spojení vápníku a fosforu nám působí blahodárně na posílení kostí a pomáhá trávení.

Švestky lze konzumovat čerstvé, sušené, kompotované i mražené. Nacházejí uplatnění nejen v oblíbených švestkových knedlících a různých moučnících, ale i v omáčkách k masům.

švestka

Ilustrační foto.

Švestkové knedlíky s perníkem
Potřebujeme 1 kg švestek, 300 g brambor, 150 g hrubé mouky, 75 g mouky krupice, 1 vejce, sůl, perník na strouhání a přepuštěné máslo, případně cukr. Brambory uvaříme ve slupce a necháme je úplně vychladnout. Švestky omyjeme a vypeckujeme tak, aby půlky zůstaly při sobě. Dáme vařit vodu do většího hrnce, osolíme ji. Oloupeme brambory a nastrouháme je, nebo prolisujeme najemno, přidáme mouku, krupici, vejce a špetku soli. Vypracujeme těsto, rozdělíme je na stejně velké kusy, z nich vyválíme válečky, ty nakrájíme na špalíčky, z nichž uděláme stejně velké placičky. Vždy jednu celou vypeckovanou švestku zabalíme do placičky a vytvoříme knedlíček. Švestkové knedlíky vložíme do vody, a až vyplavou na povrch, vaříme je podle měkkosti ovoce zhruba 5 minut. Mezitím si rozehřejeme přepuštěné máslo a nastrouháme perník. Švestkové knedlíky ochutíme na talíři perníkem, případně pocukrujeme a omastíme máslem.

Jehněčí kotlety na švestkách
Připravíme si 8 jehněčích kotletek, 12 až 16 švestek rozpůlených a vypeckovaných, 3 lžíce oleje, lžíci medu, šťávu z půlky citronu, sůl, snítku čerstvého rozmarýnu, 2 lžíce másla, 2 pokrájené šalotky nebo cibule, lžičku cukru, kousek skořice, 6 hřebíčků a 100 až 150 ml bílého vína. Kotlety zbavíme tuku a okraje nařízneme, mírně je naklepeme a potřeme směsí z medu, 2 lžic oleje, citronové šťávy a rozmarýnu. Přikryjeme a necháme nejméně hodinu marinovat. V pánvi rozpálíme zbylý olej, kotletky osolíme a opečeme z obou stran, po každé straně asi 7 až 10 minut. Měkké maso vyjmeme z pánve, přikryjeme alobalem a necháme stranou. Do výpeku vložíme máslo, přisypeme cibuli a necháme ji zesklovatět, trvá to asi 2 minuty. Přidáme švestky, posypeme je cukrem a kořením a pár minut opékáme, až se rozpustí cukr. Podlijeme vínem a vše ještě několik minut prohřejeme, šťáva mezitím krásně zhoustne. Podáváme s rýží.

Klasická švestková povidla
Budeme potřebovat 2 kg dobře vyzrálých švestek, které vypeckujeme nebo povaříme do měkka ve vlastní šťávě. Povidla připravovaná z nevypeckovaných švestek získávají jadrnou vůni a chuť. Švestky přes síto procedíme a pecky odstraníme. Propasírované ovoce by si mělo zachovat hrubou strukturu. Švestkovou hmotu vrátíme do hrnce. Povidla se zahušťují vařením při střední teplotě a musí se stále míchat. Příprava dobrých povidel při tomto množství trvá asi dvě hodiny. Povidla se nepřislazují. Cukr dodáme pouze v případě, že kvůli počasí švestky dostatečně nevyzrály, a obsahují tak málo vlastního cukru. Na 1 kg se přidává 200 g cukru až na konci vaření a po menších dávkách, aby se dobře rozpustil. Cukr povidla konzervuje, ale jsou tekutější. Do sklenic se povidla lijí horká. Lze i zavařit.

Švestková povidla
Potřebujeme 3,75 kg švestek, 600 g cukru, 0,25 l octa a několik lžic rumu. Vypeckované švestky smícháme s octem a cukrem a necháme stát přes noc. Ve smaltovaném hrnci je pomalu vaříme 4 až 5 hodin – bez míchání! Poté odstavíme, důkladně promícháme a plníme do sklenic. Před uzavřením můžeme povrch polít lžící rumu, případně slivovice. Necháme asi 10 minut sterilovat. Švestky můžeme před vařením pomlít, aby byla povidla hladší. Povidla můžeme dochutit například skořicí (1 lžičkou na 5 kg vyloupaných švestek), hřebíčkem (5 kusů na 5 kg), vanilkou (1 luskem na 5 kg), badyánem či kůrou citronu.

Čtenářská diskuze