Podnikatelsky nejpřívětivějším městem kraje je Dobruška

KRAJ/DOBRUŠKA – Dobruška je z hlediska podnikatelského potenciálu nejlepším městem v celém Královéhradeckém kraji. Podnikání se daří velmi dobře také v Hořicích a Novém Městě nad Metují. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2018, které byly v únoru vyhlášeny na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností České republiky a městské části Hlavního města Prahy.

dobruška5

Ilustrační foto.

Dobruška se v rámci regionu může pochlubit dlouhodobě velmi nízkou nezaměstnaností. Rozvoji podnikatelského prostředí paradoxně pomáhá rovněž vyšší nezaměstnanost mladých lidí. Podnikatelé zde prostě mají jednodušeji z čeho vybírat, což rovněž umocňuje v rámci kraje velmi vysoký počet studentů a učňů v odborném vzdělávání. Město má nízké ceny stavebních pozemků a vysoký podíl malých a středních firem. V přístupu veřejné správy Dobruška boduje nejvyšším počtem úředních hodin, nejkvalitnější elektronickou komunikací a s nízkou daní z nemovitosti. Má také nejnižší dluhovou službu a vysokou likviditu.

„Nechceme jenom těžit například z dobré dopravní dostupnosti. Snažíme se naší práci dělat, jak nejlépe umíme. Chceme být nejen s podnikateli, ale se všemi občany, v kontaktu co nejvíce. Dík za dobré hodnocení podnikatelského prostředí patří určitě i firmám, které u nás působí. To, že je u nás hodně studentů a učňů v odborném vzdělávání, není jenom naše zásluha. Máme tu i jednu soukromou školu, kterou provozuje sdružení místních firem,“ uvedl starosta Dobrušky Petr Lžíčař.

Druhé Hořice vykazují výborné výsledky především nejvyšším podílem podnikatelů v přepočtu na obyvatele a také nejvyšším přírůstkem obyvatel v kraji. Třetí Nové Město nad Metují boduje nejnižšími cenami stavebních pozemků a velmi vysokým podílem malých a středních firem.

V přístupu veřejné správy město vyniká kvalitními webovými stránkami z pohledu podnikatele a také nízkou dluhovou službou.
Rychnov nad Kněžnou skončil ve výzkumu na 12. místě v kraji, Kostelec nad Orlicí je čtrnáctý.

Výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Na již tradičních krajských setkáních pro starosty a starostky se odborníci na danou problematiku letos zaměřují například na aktuální legislativu, konkrétní projekty Svazu měst a obcí, na přípravu sčítání lidu, domů a bytů, které proběhne v roce 2021 nebo na efektivní správu obcí.

Čtenářská diskuze