Pochod Přes tři hrady letos přilákal do východních Čech přibližně 12 tisíc registrovaných účastníků

Potštejn/Sopotnice – Východní Čechy – Tradiční a veřejností oblíbený pochod Přes tři hrady se šel, běžel i jel v sobotu 5. května v podhůří Orlických hor již po čtyřicáté šesté. Pořadatelé pro jeho konání pro letošek opět zvolili oblíbené lokality Potštejna, Sopotnice, Vochtánky, Záměle, Litic, Žampachu, Merklovic a zdejšího okolí. Sešlo se tu přibližně dvanáct tisíc příznivců pohybu.

„Přeje nám velmi pěkné počasí. Takové jsme snad dosud ještě neměli. Očekáváme velké množství turistů. Každoročně pro ně připravujeme něco nového. Letos jsme mimo jiné přidali běh a jízdu na koloběžkách na Žampachu, nechali jsme vyrobit omalovánky pro děti a registrovaní účastníci dostanou dáreček v podobě čajového sáčku s logem pochodu Přes tři hrady. Po cestě na turisty čekají ještě další vychytávky,“ řekl za pořadatele předseda Klubu českých turistů Sopotnice Petr Lžičař.

Letos si zájemci mohli zvolit startovní místa podle tradice v Sopotnici, v Potštejně, který byl zaměřený na turistiku pro rodiny s dětmi a pro kočárky a na Žampachu.

Ze zákulisních příprav pochodu …

„Realizační přípravy zahajujeme přibližně od listopadu. Poslední věci přivážíme do místa dění den před pochodem. Vždy se však samozřejmě na něco zapomene. V týmu lidí, který mně pomáhá, jsou lidé z Kostelce nad Orlicí, z Borohrádku, studenti z Ústí nad Orlicí, ale také z Hradce Králové i odjinud. Největší radost mám z toho, když vidím, že mají lidé o turistiku zájem, vrací se k nám a líbí se jim u nás. V mnoha směrech jde v tomto případě o generační záležitost. Lidé nám vypráví, jak ho chodili se svými rodiči a rodiče zase s jejich rodiči. Jsou zkrátka akci věrni. Organizační struktura pochodu se změnila hodně. Začínali jsme se dvěma trasami, tvořili jsme takříkajíc na koleně. Dnes je situace jiná,“ prozradil část zákulisních příprav pochodu Petr Lžičař.

„Letos jsme zvolili trasu na devět km. Dcera půjde poprvé. Já osobně jsem chodila na tento pochod pravidelně již před dvaceti lety s rodiči. Těšíme se. Doufejme, že nám bude přát počasí a trasu zvládneme. Svačinu a další nezbytné záležitosti máme připraveny, můžeme vyrazit,“ řekla Lenka Smolová, která do Potštejna přijela s osmiletou dcerou Anetou a manželem z Hradce Králové.

„Doufám, že jsme na nápor účastníků připraveni a nic jsme nezanedbali. Tradičně očekáváme nápory lidí, kteří přicházejí podle příjezdů vlaků. Snažili jsme se připravit parkovací plochy, sociální zařízení i servis. Další část příprav pochodu byla o zázemí pro lidi a o kulturním vyžití. Osobně mám radost z toho, že přišli lidi. Pokud budou spokojeni oni, budeme spokojeni my,“ uvedl k obecním přípravám akce starosta Potštejna Petr Dostál.

Novinkou pochodu byla také turistická razítka

„Česká republika si letos připomíná sté výročí svého založení, tak jsme připravili jubilejní razítko. Zároveň se slaví sto třicet let založení Klubu českých turistů, i k tomu máme  speciální výroční razítko. Další menší razítka čekají na účastníky na kontrolách, kde si je mohou orazit do svých vandrovních knížek,“ připomněl Petr Lžičař.

Vada v pohodovém dni v podobě dopravního omezení

Jediné, co částečně kazilo dobrý dojem z akce, byla podle Petra Lžičaře doprava v Sopotnici: „V obci máme připraveno parkování zajištěné hasiči. Nastal však problém, kdy přibližně před dvěma týdny začala firma opravovat taras u silnice a jsou tu omezení. Žádal jsem o odsunutí, aby byla silnice pro pochod otevřena. Bylo nám řečeno, že to provézt nelze. Jezdí se tam na semafory, tudíž očekáváme komplikace. Motoristé musí být trpěliví a opatrní i v další popochodové dny.“

Na parkovišti v Sopotnici čekala na své majitele přibližně tisícovka vozidel. Podobné to bylo v Potštejně.

Čtenářská diskuze