Plk. Fr. Fryč vyznamenán Křížem obrany státu

RYCHNOV N. K./PRAHA – Na ministerstvu obrany se předávaly Kříže obrany státu.

Zdena Dubáková,vnučka plk.Fryče

Zdena Dubáková, vnučka plk. Fryče, přebírá ocenění od ministra obrany Martina Stropnického.
Foto: Archiv Libora Pařízka

Na Ministerstvu obrany ČR v Praze převzaly ve středu 25. října 2017 z rukou ministra obrany Stropnického paní Zdenka Dubáková, vnučka plk. Františka Fryče a její dcera Nela Miloševič vyznamenání – Kříž obrany státu.

František Fryč byl důstojníkem předválečného vojenského zpravodajství Československé armády. Zabýval se rozvědnými kontakty proti nastupujícímu německému nacismu, byl prvním, kdo kontaktoval nejproduktivnějšího agenta čs. rozvědky Paula Thümmela.

Pozvání od prezidenta

O jeho postavení v armádě a ve společnosti svědčí mimo jiné i pozvání od prezidenta Masaryka do letního sídla Topolčianky na rozpravu, které se účastnila řada intelektuálů první republiky. 14. března 1939, den před obsazením republiky německou armádou, odletěl s dalšími členy vojenské zpravodajské služby a zpravodajskou dokumentací do Velké Británie. Tam působil jako spojovací expert II. oddělení exilového ministerstva národní obrany. Byl autorem šifry, již vojenská zpravodajská služba používala ke komunikaci s odbojem v obsazené republice. Od roku 1941 udržovala Vojenská rádiová ústředna spojení s československými vojáky-parašutisty vysazenými z Británie na území okupované republiky.

Parašutisté byli vybíráni z Československé smíšené brigády v Británii a František Fryč byl jedním z několika důstojníků čs. exilové armády, kteří tyto složky budovali a připravovali na úkoly v týlu nepřítele spolu s důstojníky anglické Special Operations Executive (SOE). Byl jedním z několika důstojníků, kteří věděli od počátku o přípravě a plánu na odstranění zastupujícího říšského protektora Heydricha a osobně se podílel na plánování a řízení akcí Anthropoid, Silver A, Silver B a dalších až do konce války.

Poúnorová nespravedlnost

Po válce se Fryč vrátil do Prahy a pracoval jako vedoucí šifry na ministerstvu zahraničí. Po únorovém puči v roce 1948 byl zatčen, degradován a posléze komunistickou justicí odsouzen na tři roky vězení a rok nucených prací.

Po návratu z vězení a tábora nucených prací žil s manželkou Jarmilou v Rychnově nad Kněžnou v rodinné vilce u gymnázia. Pracoval v dělnických profesích až do penze, kdy se věnoval svým vnoučatům a svému velkému koníčku, filatelii. Zemřel v Rychnově n. K. v roce 1973. Jeho manželce, rychnovské rodačce Jarmile Máslové, nebyl po jeho smrti přiznán komunistickými úřady vdovský důchod, bizarně odůvodněný Fryčovou degradací komunisty v roce 1949.

František Fryč byl charakterní, noblesní muž, ke každému přátelský, vlídný, vychovaný jako vlastenec masarykovskou atmosférou 1. republiky. Vyznamenání Křížem obrany státu in memoriam obdržel více než oprávněně.

LIBOR PAŘÍZEK

Čtenářská diskuze