Pietní vzpomínky na letce RAF se zúčastnil i starosta Dobrušky

DOBRUŠKA/PRAHA – Na pražském Klárově u Památníku Okřídleného lva se ve středu 14. srpna uskutečnila pietní vzpomínka, která byla věnována československým letcům RAF u příležitosti 74. výročí návratu čsl. letců z Velké Británie do vlasti.

Českoslovenští letci RAF se vraceli do tehdejšího Československa až tři měsíce po konci války, ve dnech 13. – 15. srpna 1945. Na ruzyňském letišti postupně přistálo přes 50 stíhacích letounů Spitfire.

Nadace armádního generála Janouška

Vzpomínkové setkání tradičně pořádá Nadace armádního generála Karla Janouška ve spolupráci s Městskou částí Praha 1.

IMGP7996 (3) (1)

Stojí poslední z „Rafáků“, vpravo potom vidíte vdovu po generálu Faitlovi s kardinálem Dominikem Dukou.
Foto: Pavel Štěpán

Akce se zúčastnil i starosta Dobrušky Petr Lžíčař.

Na československé piloty i letecký personál sloužící v barvách britského královského letectva přišli vzpomenout zástupci armády, politici i veřejnost. Přítomni byli i někdejší příslušníci RAF Tomáš Lom a Jiří Kafka nebo vdova po československém stíhacím esu Františku Fajtlovi Hana Fajtlová.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer v proslovu poznamenal, že díky československým letcům se mohlo Československo řadit mezi vítěze druhé světové války. Poukázal na to, jak se k hrdinům po válce zachovalo komunistické vedení Československa. Kardinál Dominik Duka, jehož otec také u RAF sloužil, podotkl, že na začátku války nikdo nemohl vidět rozumnou cestu zapojení se do boje. „A oni šli,“ zdůraznil.

Lidé si přišli připomenout odvahu československých letců k bronzovému památníku v podobě okřídleného lva, který byl na Klárově umístěn v roce 2014. Jeho vznik tehdy zaplatila britská komunita žijící v Česku a na Slovensku. Na jeho podstavci je umístěna pamětní deska, která připomíná přes 2500 československých vojáků, kteří se během druhé světové války zapojili jako piloti i jako letecký personál do služby v RAF.

Od sponzorů se vybral více než milion

Organizátoři nově díky sbírce, ve které se od sponzorů vybral asi milion korun, kolem pomníku umístili lavičky nebo vyměnili dlažbu. Do budoucna by na pomník ještě mohly přibýt znaky československého a britského letectva a znaky čtyř československých perutí, které byly za druhé světové války ve Velké Británii zřízeny.

Pavel Štěpán

Čtenářská diskuze