Petr Moravec: „Jak oni dokážou dát gól skoro z každé střely, je neskutečné!“

Petr Moravec (vlevo) si na mistrovství světa připsal do kanadského bodování dva body za dvě přihrávky.    Foto. Český hokej.

Petr Moravec (vlevo) si na mistrovství světa připsal do kanadského bodování dva body za dvě přihrávky. Foto. Český hokej.

 

Mistrovství světa U18 v americkém Dallasu bylo první velkou reprezentační akcí, pokud nepočítáme turnaje během sezony, také pro Petra Moravce ze Solnice. Měření sil na vrcholné akci však pro český tým výsledkově nedopadlo vůbec dobře.

DALLAS (USA)/RYCHNOV N. K. – Výborný začátek a hodně špatný konec. Tak by se dalo charakterizovat vystoupení českých mladíků v USA. Byť nepropadli herně, výsledkově to byl výbuch hlavně díky posledním dvěma debaklům od Rusů a Kanaďanů. „V Česku se to vlastně říká po každé akci. Je to pořád stejné,“ naráží na kritiku odborníků a médií, že nůžky mezi světovou špičkou a námi se stále více rozevírají, PETR MORAVEC, který nám po čtvrtfinálovém zápase zhodnotil vystoupení české osmnáctky na americkém šampionátu.

 

min (1)

 

Poslední medaili na mistrovství světa U18 získal tým okolo Davida Pastrňáka, Jakuba Vrány a Pavla Zachy v roce 2014, když z Finska přivezl stříbro. Trenérem byl současný kouč reprezentace Jakub Petr. Navázat na tento úspěch by bylo hezké, ale těžké, navíc když mnoho z tvých spoluhráčů sezonu kvůli pandemii skoro ani nezačalo. Cítil jsi v přípravných kempech a zápasech, že se tenhle hendikep daří odstraňovat?

„Tak náš kemp trval plus mínus dva měsíce v kuse a to nepočítám další kempy, které byly v sezoně. Tím, že se vlastně nikde nehrálo, se nám hokejový svaz snažil domlouvat zápasy aspoň se Slovenskem, kterých bylo poměrně hodně. Tato utkání nám dost pomohla.“

Už v USA jste v posledním přípravném zápase porazili Švýcarsko 3:1, stejně jako Německo v úvodním utkání mistrovství světa. Dobrý výkon a vstup do šampionátu vám určitě psychicky pomohly. Právě chemii v týmu a soudružnost ocenil po výhře nad Německem trenér Jakub Petr. Cítil jsi to stejně?

„Úvod turnaje nám vyšel parádně, hráli jsme velice dobře a myslím si, že jsme mohli dát mnohem více gólů, protože jsme soupeře jasně přehrávali.“

Říká se, že se hokejový svět vyrovnává, ale Němce bychom měli porážet, i když šli ve všech kategoriích hodně nahoru. Vyhráli jste 3:1. Jak těžký to byl zápas, protože byl asi pomyslnou vstupenkou postupu ze skupiny?

„Celý zápas jsme byli lepší, Němce jsme dost přestříleli a nemělo to skončit jen u těch tří gólů. Máte pravdu, jednalo se o velice důležitý zápas.“

Druhé utkání proti Finsku jste měli výborně rozehrané. Hned na začátku jste vedli 2:0 a v 45. minutě 5:3, ale nakonec jste prohráli 5:6 po gólu Tuomaaly devatenáct vteřin před koncem. Všechny tři góly Finů v závěru padly z přesilovek. Právě na rozdílný metr rozhodčích si stěžoval trenér Petr. Jak jste to vnímali vy hráči na ledě?

„Možná některá vyloučení byla sporná, ale byly tam i fauly, které prostě dělat nesmíme. Bohužel, Finové byli nekompromisní a zahráli ty přesilovky skvěle.“

Byl to vyrovnaný zápas. V čem vás Finové přehráli, nasazením v závěru?

„Troufnu si říct, že jsme byli lepší a měli jsme více šancí i střel. Nepovedený konec však rozhodl o výhře Finů.“

Dokážeš si vysvětlit, proč jste utkání nakonec nezvládli?

„Jak říkám, rozhodl ten konec a ta oslabení, kterých jsme se měli vyvarovat. Během třetí třetiny změnili rozestavení v přesilovce a našli na naše oslabení recept.“

Proti domácím Spojeným státům jste prohráli až na nájezdy. Měli jste na výhru v normální hrací době?

„Znovu jsme odehráli vyrovnaný zápas a opět si myslím, že jsme celkově byli lepší. Přidat nějaký gól z našich šancí, asi bychom vyhráli.“

V nájezdech se prosadil pouze Američan Lane Hutson. Byl jsi mezi nominovanými na nájezdy?

„Nájezdy mohl jet takřka každý. Trenér vybral pět lidí a ti jeli. Já jsem si na nájezd věřil, ale nejel jsem.“

V posledním utkání ve skupině jste utrpěli debakl s Ruskem 1:11. Jakub Petr po zápase zmínil, že po vašich předchozích utkáních Rusové nic nepodcenili a od začátku na vás „nastoupili“. Byl ten rozdíl v kvalitě obou týmů tak markantní, jak napovídá výsledek?

„Je blbé říkat, že výsledek neodpovídá, ale my jsme Rusy tlačili a oni pak skoro z ničeho skórovali. Na druhou stranu bylo vidět, jak naši hru mají nastudovanou a vědí, co mají hrát. Samozřejmě tam měli několik individualit, které prostě góly dát uměly a v koncovce se nemýlily.“

Jaká atmosféra byla v kabině po zápase? Bouřka nebo se vás trenéři snažili psychicky zvednout před čtvrtfinále?

„Něco jsme si řekli, ale spíš se nás snažili povzbudit.“

Asi jste zaregistrovali informaci z médií, že šlo o historický debakl reprezentace v této věkové kategorii…

„Snažili jsme se média nevnímat, ale přehlédnout to nešlo…“

 

6955590_v0i

 

 

Ve čtvrtfinále vás čekala Kanada, která byla do té doby na šampionátu stoprocentní. Do utkání jste asi jako favorité nešli, ale po dobrých výkonech proti Finsku a USA jste mohli překvapit. Kanaďané se trápili s Lotyši, které porazili až po boji 4:2. Hodili jste facku od Rusů za hlavu a věřili jste si proti ní?

„Určitě jsme si věřili! Oni hrají podobný hokej jako my, velice aktivní všude. Věděli jsme, že to bude velice těžké, ale věřili jsme si.“

Přišla však druhá facka a další debakl (3:10), když jste nezvládli úvod zápasu. Myslíš si, že se vám nepodařilo před utkáním vytěsnit prohru s Rusy nebo jste na Kanadu prostě neměli?

„Těžko říct, ale my Kanadu prvních pár střídání tlačili, byli jsme velice aktivní a hráli jsme u nich ve třetině. Kdo utkání viděl, obrázek si udělal. Jenže pak se ukázal hlavní rozdíl, a to bylo zakončení. Jak oni dokážou dát gól skoro z každé střely, je neskutečné! Něco podobného nám ukázali i Rusové, přesto Kanada je úplně na jiném „levelu“ v těchto individuálních dovednostech.“

Hokejoví odborníci u nás, mezi nimi třeba Patrik Eliáš, tvrdili, že za vaším „výsledkem“ na šampionátu byla výhoda v rozehranosti ostatních účastníků, protože u nich soutěže normálně běžely, což bylo na ledě při zápasech vidět. Vidíš to zpětně taky?

„Samozřejmě, někteří kluci měli za sebou během sezony fakt málo zápasů a celkově, kdo působil v Česku, nemohl toho tolik odehrát. V jiných ligách v zahraničí se stihli 30-40 zápasů plus utkání v play off.“

Rozdíl byl i v koncovce a individuálních dovednostech, což přiznávali na tiskovkách i tvoji spoluhráči. Otevřel vám šampionát v něčem oči?

„Tak v Česku se to vlastně říká po každé akci. Je to pořád stejné, hokejové velmoci jsou o hodně před námi a hlavně v těch dovednostech a koncovce. Je až neuvěřitelné, co hráči dokáží a jaké mají na ledě sebevědomí. Bohužel se nám zatím nedaří se jim v těchto dovednostech vyrovnat a dohnat, i když si myslím, že se všichni v klubech snaží na tom pracovat i individuálně a naše nedostatky odstraňovat.“

Na mistrovství sis v kanadském bodování připsal dva body za dvě nahrávky proti Finům a Američanům. Co chybělo, aby sis zapsal také body za góly?

„Těžko říci, šance byly. Být v mých šancích Kanaďan, dal by z nich čtyři góly.“

Mistrovství světa bylo také šancí předvést se před zámořskými skauty. Bral jsi to tak?

„Samozřejmě to byla velká šance, jak se ukázat a předvést.“

Na zápasy chodilo okolo patnácti set povolených diváků. Užili jste si tu změnu oproti sezoně u nás, kde se hrálo bez nich?

„Nějak jsem to nepociťoval. Oni moc nefandili, takže tam bylo jinak docela ticho. Ale jinak to bylo super, vidět zase někoho na tribunách.“

V semifinále se utká Kanada se Švédskem, které vyřadilo USA, a Rusko s Finskem. Kromě Švédů jste se utkali se všemi zbylými semifinalisty. Koho tipuješ na finále a následně na titul?

„Podle mě bude finále stoprocentně Kanada – Rusko, ale těžko říct, kdo vyhraje.“

Celý šampionát jste byli v bublině. Co jste dělali ve volném čase, když jste nemohli vyjít do města?

„Vlastně nic zajímavého, hodně jsme volali domů a tak, protože jinak se tu opravdu nedalo nic moc dělat.“

Po krátkém odpočinku tě bude zase čekat příprava na novou sezonu. Trenérem áčka Mountfieldu se stal po roce Tomáš Martinec, který byl na mistrovství světa asistentem Jakuba Petra. Nemluvili jste spolu o tom, že bys nastoupil do přípravy s ním?

„Ano, přípravu bych měl začít s A týmem a pak se uvidí…“

Jak budeš užívat volno před novou sezonou?

„Asi moc nebudu. Mě ta pauza vždy hned omrzí a musím něco dělat, navíc je potřeba se pořád zlepšovat a dohánět tu pomyslnou špičku, takže času na odpočinek moc není. Tady v Americe je tohle běžné. Oni si dají minimální pauzu a pak jdou hned makat do individuálních programů se skill trenéry na ledě i na suchu, kde pracují na těch detailech, které pak rozhodují zápasy.“

 

6090d36908d0fbf104500200-513663

Kanada bez ztráty bodu mistrem světa!

RYCHNOV N. K. – Kanada, která ve finále porazila Rusko, prošla šampionátem bez ztráty bodu, se tak stala mistrem světa v této věkové kategorii po osmi letech! Český výběr obsadil celkové sedmé místo.

 

Mistrovství světa ve výsledcích

Čtvrtfinále

Kanada – Česko 10:3 (4:1, 2:1, 4:1)

Branky: 3. Johnston, 5. Roulette, 7., 47. Bedard, 11. Stankoven, 22., 37. Guenther, 48. Winterton, 50. Harrison, 54. Wright – 9. Pajer (Brabenec), 24. Chmelař (G. Szturc), 49. G. Szturc (Marcel, Svozil).

Čeští hokejisté chtěli proti Kanadě odčinit nepovedený poslední zápas základní skupiny proti Rusku, jejich plány se ale začaly bortit již po dvou minutách první třetiny. Za prvních sedm minut vyhnala brankáře Suchánka třemi vstřelenými góly, snížení Pajera v přesilové hře však dominanci javorových listů nesnížilo. Kanada si závěrečné okamžiky zápasu s přehledem pohlídala a duel dotáhla do vítězství v poměru 10:3.

Ostatní zápasy

Rusko – Bělorusko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0), Finsko – Švýcarsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0), Švédsko – USA 5:2 (1:0, 1:1, 3:1).

 

Semifinále

Kanada – Švédsko 8:1 (0:0, 2:1, 6:0), Finsko – Rusko 5:6 (2:2, 0:2, 3:2).

 

O 3. místo

Finsko – Švédsko 0:8 (0:2, 0:2, 0:4)

 

Finále

Kanada – Rusko 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)

 

Konečné pořadí

1. Kanada, 2. Rusko, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. USA, 6. Bělorusko, 7. Česko, 8. Švýcarsko, 9. Lotyšsko, 10. Německo.

Foto: Český hokej a Mountfield HK.

Čtenářská diskuze