Perný víkend zdravotnických záchranářů, zasahovali i na Rychnovsku

KRAJ – Poslední červencový tropický víkend rozhodně nebyl pro záchranáře z východu Čech odpočinkovým. Od pátku do neděle operátoři krajského operačního střediska jen na tísňové lince 155 přijali více než 800 výzev, na jejichž základě výjezdové skupiny v kraji zrealizovaly téměř 450 zásahů. Oproti běžnému průměru to znamená více než dvacetiprocentní nárůst. Napilno měla i posádka letecké záchranné služby, která za uvedenou dobu musela na pomoc nemocným či zraněným odstartovat celkem dvanáctkrát.

V pátek 27. července těsně před jedenáctou museli zdravotníci pomoci 66letému muži v nepřístupném terénu Vlčí rokle uprostřed Adršpašsko-Teplických skal.

„Letečtí záchranáři byli připraveni na zásah prostřednictvím lanového podvěsu, nakonec se jim ale podařilo přistát nedaleko místa, kde se nemocný s podezřením na mozkovou příhodu nacházel. Po ošetření a vyproštění z terénu byl muž předán výjezdové skupině RZP, která jej převezla do trutnovské nemocnice,“ uvedl mluvčí zdravotnických záchranářů kraje Ivo Novák.

Hned po patnácté hodině pak letečtí záchranáři spolu s Horskou službou museli vyrazit na záchrannou akci do jednoho z nejnáročnějších terénů v Krkonoších. Těsně pod vrcholem Studniční hory v oblasti Velké Studniční jámy totiž zabloudili a uvízli tři turisté. Šedesátiletý muž navíc trpěl rovněž zdravotními problémy z vyčerpání.

„Protože zpočátku nebylo možné určit přesnou polohu skupiny, volající si podle instrukcí Horské služby nainstaloval do telefonu mobilní aplikaci Záchranka, s jejíž pomocí následně odeslal přesné souřadnice. Tím se celá záchranná akce zásadně urychlila. Turisté nebyli do náročného lezeckého terénu vybaveni, a tak hrozilo bezprostřední nebezpečí jejich pádu stovky metrů do rokle. Proto byli na Studniční horu vrtulníkem vysazeni záchranáři Horské služby, kteří k postiženým slanili a zřídili potřebné jištění. Již tak náročné podmínky komplikovala navíc zhoršující se meteorologická situace. Do Obřího dolu se totiž blížila nízká oblačnost, která by znemožnila bezpečné provedení zásahu. Ta s sebou přinesla také silný déšť, který pro lidi, čekající na vysvobození, znamenal reálnou hrozbu podchlazení. Záchranáři tak museli bojovat také s časem, aby mohli k bezpečnému vyproštění turistů využít vrtulník, dokud se podmínky nestanou neletovými. Nakonec se jim pomocí lanového podvěsu podařilo vyprostit vyčerpaného a podchlazeného muže, kterého dopravili na stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou k dalšímu ošetření. Druzí dva členové výpravy, kteří se nacházeli blíže k vrcholu Studniční hory, byli z místa evakuováni prostřednictvím záchranářů Horské služby. Z celé události vyvázli bez zranění,“ popsal další zásah mluvčí zdravotnických záchranářů kraje Ivo Novák.

Úrazy na silnici – při rally i na kole

V sobotu letečtí záchranáři z Hradce Králové krátce po deváté hodině spěchali na pomoc 38letému muži, který utrpěl vážné zranění po nárazu závodního rallye speciálu do stromu při závodech na Chrudimsku. Muž musel být uveden do umělého spánku a napojen na přístrojové dýchání. Po ošetření na místě nehody byl transportován do královéhradeckého traumacentra.

Krátce po poledni došlo k vážné dopravní nehodě nedaleko Jaroměře. Při střetu osobního auta s dodávkou se tam zranilo celkem pět lidí včetně dvou dětí. Ve dvou případech zasahující zdravotníci zhodnotili zranění jako vážná. Na místě zasahoval lékař RV z Jaroměře, dvě záchranářské posádky z Jaroměře a Hradce Králové, vrtulník LZS a inspektor provozu. Po poskytnutí potřebné péče byli všichni zranění převezeni do královéhradecké nemocnice.

„Po třiadvacáté hodině vyjížděli záchranáři z Opočna spolu s lékařem k 35leté cyklistce, která spadla z kola v Nové Vsi na Rychnovsku. Zasahující lékař vyslovil podezření na poranění hlavy, proto byla cyklistka po poskytnutí potřebné péče převezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové k dalšímu vyšetření,“ vysvětlil Ivo Novák.

Neděle ve znamení tonoucích

Poslední červencová neděle byla ve znamení tonoucích. K padesátileté ženě spěchali záchranáři z Hradce Králové spolu s vrtulníkem LZS k jednomu z písníků na Královéhradecku těsně před 13. hodinou. Postiženou vytáhli z vody svědkové události a ihned zahájili její resuscitaci podle telefonických rad operátora tísňové linky. Na ní navázali po příletu na místo zdravotničtí záchranáři. Po necelých deseti minutách rozšířené resuscitace za využití všech potřebných léků a přístrojů došlo k obnově srdeční aktivity postižené ženy. Po stabilizaci jejího zdravotního stavu byla na umělé plicní ventilaci letecky transportována do královéhradecké nemocnice.

Krátce po 14. hodině, prakticky při předávání předchozí ženy v nemocnici, přijali operátoři oznámení o tonutí dvou lidí v rybníce ve Vrchlabí. Na místo kromě vrtulníku spěchala také lékařská a záchranářská posádka z vrchlabské základny. Na místě zdravotníci museli ošetřit 52letého muže a 42letou ženu po tonutí.

„Mužův stav si vynutil neodkladnou resuscitaci s využitím lékového a přístrojového vybavení, ve vážném stavu se nacházela také žena. Oba nemocní museli byt napojeni na přístrojové dýchání. V průběhu resuscitace se podařilo obnovit srdeční činnost utonulého muže. Po poskytnutí potřebné neodkladné péče byl převezen do nemocnice ve Vrchlabí, kde byl předán v kritickém stavu. Ženu následně záchranáři letecky transportovali do nemocnice v Náchodě,“ řekl Ivo Novák.

Mezitím už ale operátoři museli řešit oznámení o další tonoucí, které přišlo jen sedm minut po předchozím. Tentokráte se jednalo o 87letou ženu, která se topila na koupališti nedaleko Trutnova. V tomto případě byla naštěstí postižená vytažena z vody včas, takže při příjezdu záchranářů byla při vědomí a při ošetřování se zdravotníky komunikovala. Přesto musela být převezena k vyšetření na internu do Trutnova.

Krátce po 21. hodině pak vrchlabští záchranáři s lékařem spěchali k 19letému muži, který utrpěl vážné popáleniny v obličeji při čištění grilu. Po poskytnutí potřebného ošetření a podání léků proti bolesti jej záchranáři přepravili do popáleninového centra v Praze.

Čtenářská diskuze