Pavel Tomeš na ME džódó opět uspěl

Předávací ceremoniál medailí - druhý zprava Pavel Tomeš.

Předávací ceremoniál medailí – druhý zprava Pavel Tomeš.

Začátkem září 2017 se konalo v německém Heidelbergu mistrovství Evropy v džódó, v pořadí již šestnácté. Českou republiku odjeli reprezentovat Jarmila Rybová, Pavla Štěpánová a Pavel Tomeš – všichni ze sportovního klubu Nozomi Dojo Hradec Králové.

DAGMAR HONSNEJMANOVÁ

ČESKÉ MEZIŘÍČÍ - V průběhu třídenního mistrovství se zúčastnili semináře, turnaje jednotlivců a zkoušek. Do turnajů byli nominováni Pavla Štěpánová a Pavel Tomeš. Oba také složili zkoušky na vyšší stupeň DAN. Zkoušku úspěšně vykonala i Jarmila Rybová, která přijela do Heidelbergu pochytat další zkušenosti a hlavně získat vyšší stupeň DAN. Jelikož se zúčastnila závodů v kategorii mudan na mistrovství Evropy ve Švýcarsku v roce 2016, pravidla jí nedovolila v této kategorii závodit podruhé. Získat nové poznatky a zkušenosti od nejlepších sportovců je ale také k nezaplacení. Rozhodně se již nyní může připravovat na další závody, a to již ve vyšší kategorii.

 

Zkoušky

2. DAN: Pavel Tomeš | 1. DAN: Jarmila Rybová | 1. DAN: Pavla Štěpánová

Nejlépe si vedl Pavel Tomeš, který v jednotlivcích v kategorii 1. DAN vybojoval 3. místo. V podstatě obhájil bronz z loňského mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde závodil v kategorii mudan. Ani Pavla Štěpánová si vůbec nevedla špatně. Byly to její druhé závody v džódó (závodila na mistrovství Polska 2017, kde skončila druhá) v kategorii mudan. I když bojovala s chřipkou, probojovala se až do čtvrtfinále. Pavla Štěpánová cvičí džódó teprve krátce a na první mistrovství Evropy to byl skvělý úspěch. Určitě bude v tomto bojovém umění stejně úspěšná jako v kendó a iaidó, kterým se věnuje již mnoho let a na svém kontě má mnoho cenných medailí.

 

Celkové pořadí v kategorii 1. DAN

1. místo – Robert Townson (Velká Británie), 2. místo – Nicolas Vaes (Belgie), 3. místo – Tobias Liechti (Švýcarsko) a Pavel Tomeš (Česká republika).

 

Zleva Jarmila Rybová, Pavel Tomeš, Pavla Štěpánová.

Zleva Jarmila Rybová, Pavel Tomeš, Pavla Štěpánová.

Po návratu českých sportovců z mistrovství jsem požádala o pár slov také vedoucího oddílu Nozomi Dojo v Hradci Králové Romana Záhoru.

Džódó se v hradeckém oddíle tradičních japonských bojových umění cvičí teprve krátkou dobu. První medaili z mistrovství Evropy přivezl Pavel Tomeš již loni a letos se mu opět podařilo stanout na bedně. Určitě ale všichni zaslouží velkou pochvalu. Jak jsi spokojený jako vedoucí oddílu se svými sportovci?

Když se mi před několika lety Pavel Tomeš svěřil, že ho zajímá cvičení džódó (v překladu „cesta hole“), a že by se tomu chtěl pod hlavičkou našeho oddílu Nozomi Dojo věnovat, byl jsem tomu opravdu rád. Sám jsem měl už dlouho zájem vytvořit z našeho oddílu takový multižánrový sportovní klub, který by se zabýval kromě kendó, se kterým jsme začínali, také dalšími tradičními samurajskými bojovými uměními. Proto zhruba před 15 lety jsme společně s kendó začali cvičit také iaidó a nyní se k tomu podařilo přidat další tradiční umění džódó.

I když se to nemusí zdát úplně logické, protože kendó i iaidó vyplynuly historicky ze starodávného umění zacházení mečem kendžucu a používají tedy ke svému cvičení meče (bambusové resp. kovové) a džódó používá „jen“ hůl, přesto se dá i džódó považovat za samurajské bojové umění. Styčným bodem je jednak to, že hůl používaná v džódó byla vytvořena jako alternativní protizbraň proti kataně a jednak proto, že umění džódó vymyslel samuraj po neúspěšném souboji se slavným samurajem té doby – Myjamoto Musašim. Proto jsme džódó hrdě přijali za své a věnovali mu část našich oddílových sil.

Od začátku vede cvičení džódó v našem oddílu právě Pavel Tomeš. Díky Pavlovu zájmu a nadšení pro cvičení se původně malá partička postupně rozrostla v pěknou skupinu, která je na české poměry docela aktivní – pravidelně trénuje, vyjíždí na semináře nejen po České republice, ale také do zahraničí, kde se současně snaží poměřovat své nabyté zkušenosti při takovýchto setkáních ve vzájemných zápasech. A právě díky takovým cestám za poznáním jsme se jednou setkali s košickým oddílem Hikari Dojo. V osobě Mariana Bartka a Adriany Nagyové (oba několikanásobní medailisté ME džódó) jsme našli skvělé spojence, kteří se nám snaží předat své zkušenosti jak při jejich návštěvách u nás, tak při našich návštěvách u nich v Košicích, které zpočátku byly čistě v režii nadšence Pavla.

Jak jsem se už zmínil, v současné době je skupina džódó našeho sportovního klubu Nozomi Dojo již pevně ustavená, parádně šlape jako namazaný stroj a věřím, že díky její píli a cvičení se můžeme v budoucnu dočkat ještě dalších medailí na významných akcích. Ze všech mám jakožto vedoucí klubu obrovskou radost, dělají nám čest.

Za tuto jejich příkladnou reprezentaci Nozomi Dojo patří všem našim džódistům dík. A zvláště bych chtěl poděkovat Pavlu Tomešovi za jeho vervu, ss kterou se do cvičení džódó pustil a kam to do dnešního dne dotlačil nejen u nás, ale také na poli české reprezentace.

 

Slovenská a česká reprezentace: nahoře zleva Marián Bartko, Pavel Tomeš, Rastislav Turic. Dole zleva Adriana Nagyová, Jarmila Rybová, Erika Kulcsárová, Pavla Štěpánová.

Slovenská a česká reprezentace: nahoře zleva Marián Bartko, Pavel Tomeš, Rastislav Turic. Dole zleva Adriana Nagyová, Jarmila Rybová, Erika Kulcsárová, Pavla Štěpánová.

Mistrovství Evropy se účastnil také tým ze Slovenska – Adriana Nagyová, Marián Bartko a Erika Kulcsárová ze sportovního oddílu Hikarijo Dojo Košice a Rastislav Turic z Meiyo Dojo Vrútky.  Do Německa odjížděli všichni společně.  Ani slovenští sportovci si vůbec nevedli špatně. Erika Kulcsárová vybojovala v německém Heidelbergu 1. místo v kategorii mudan. Slovenský národní tým získal 3. místo v turnaji týmů z 15 zúčastněných zemí. Českým i slovenským sportovcům patří velká gratulace!

Čtenářská diskuze