Pavel Šponar: „Dres si vystavím na památku“

333VAMBERK – Nejen naši reprezentanti si poměřili síly s anglickými fotbalisty, ale také čeští fanoušci si mohli vyzkoušet, jaké to je, obléknout reprezentační dres a zahrát si proti Angličanům, i když „jen“ v utkání fanouškovských týmů.  Na rozdíl od profesionálů, kteří ve Wembley utrpěli debakl 0:5, se fanoušci radovali z výhry. Historicky prvního takového zápasu se zúčastnil fotbalista vambereckého Baníku PAVEL ŠPONAR.

 

Pavel Šponar vpravo.

Pavel Šponar vpravo.

Pavle, pověz nám o své účasti na historicky prvním fanouškovském zápase a ještě k tomu proti Anglii. Jak ses k tomu dostal?

K nominaci na utkání jsem se dostal na nově vzniklých stránkách českého fanklubu, kde jsem vyplnil formulář se zájmem reprezentovat Českou republiku v utkání fanoušků. Poté jsem čekal, jestli budu nominován a pozván na repre sraz.

Jaké to bylo, když ses dozvěděl, že jsi byl vybrán a spolu s kamarády budete reprezentovat ČR ve fanouškovském zápase? Kdo všechno z Podorlicka nás v utkání reprezentoval?

Když mě volali týden před utkáním, že jsme byli vybráni, tak to byla obrovská radost, ale zároveň se ihned dostavila nervozita. Hrát za národní tým a reprezentovat Českou republiku a zrovna proti kolébce fotbalu na její půdě. Z našeho regionu nastoupili ještě Lukáš Cink, Tomáš Cink a Miroslav Cvejn. První dva zmínění nastupují za solnické béčko a Míra nastupuje za Lukavici. Nesmím opomenout vambereckého rodáka Tomáše Moronga, který nám kryl záda.

222Vyhráli jste 15:10. Jak utkání probíhalo?

Na začátku utkání byl nástup, hrála jak česká, tak anglická hymna. Zpočátku bylo utkání velmi opatrné a žádný z týmů nechtěl udělat chybu. Poté se prosadili domácí a to rozpoutalo gólové hody. Utkání se hrálo bez rozhodčího, tudíž v případě faulu či jiného přestupku se míč odevzdával soupeři. Musím říct, že zprvu jsem měl obavy, jak to bude vypadat, když není rozhodčí, ale hrálo se opravdu férově bez nějakých zákeřností.​

Tvoje dva góly a tři asistence pomohly týmu vyhrát, je to jiný pocit, než když dáš gól za Vamberk? A jaké to je hrát v dresu české reprezentace?

Nějaký extra rozdíl v tom, jestli dám gól za Baník či za repre, není. Fotbal je kolektivní sport a hraje se především pro úspěch celého týmu. Někde v koutku duše ale každý gól či asistence zahřály, navíc když se jednalo o mé první utkání, v kterém jsem měl čest reprezentovat naši malou zemi. Hrát v reprezentačním dresu byl nezapomenutelný zážitek. Dres si nejspíše vystavím, abych měl památku na toto výjimečné utkání.

Jak jsme se dozvěděli, na podzim bude odveta, budeš znovu reprezentovat ČR?

O odvetném utkání nás členové fanklubu informovali. Jestli budu znovu nominován, to je otázka spíše na ně. (usmívá se) Pokud by ta možnost byla a zdraví by to dovolilo, určitě bych neváhal.

111Teď jsi prodělal na tréninku zranění a nemohl jsi nastoupit v prvním utkání jarní části mistrovské soutěže za Baník Vamberk, řekneš nám o svém zranění?

Bohužel jsem si obnovil zranění z podzimní části sezony. Po nešetrném zákroku soupeře jsem měl natažené vnitřní vazy. V začátku přípravy jsem se necítil ještě nejlépe a někdy jsem si ulevoval, ale postupem času jsem se cítil lépe a lépe. Proto mě velmi mrzí, že jsem se při posledním tréninku zranil znovu a nemohu pomoci spoluhráčům ve snaze vykopat opět pro Vamberk I.B třídu.

Doporučil bys členství ve fanklubu české reprezentace a chtěl bys závěrem něco vzkázat ostatním sportovcům z Vamberka?

Určitě bych členství doporučil převážně lidem, kteří mají zájem podporovat českou reprezentaci při bojích o postup na mistrovství Evropy. Pokud každý bude dávat svému sportu vždycky maximum, tak se mu to může vrátit například v této podobě. Nikdy jsem si nepředstavil, že bych mohl mít šanci hrát za reprezentaci. Beru to jako odměnu, že nesedím u počítače, ale sportuji. Závěrem bych všem sportovcům a přátelům celého fotbalového oddílu Baníku Vamberk chtěl poděkovat za to, co pro sport ve Vamberku dělají.

Čtenářská diskuze
Tags: ,