„Památkářský Oscar“ patří Kuksu

KUKS – V pátek 1. září převzal Národní památkový ústav prestižní ocenění za obnovu barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku. Cena Grand Prix evropského kulturního dědictví Europa Nostra je spojena také s odměnou 10 tisíc eur.

kuks2

Památkářský Oscar patří Kuksu.
Foto: Irena Voříšková

O udělení ocenění bylo rozhodnuto letos v polovině května ve finském Turku.

Porota vybrala dvacet devět držitelů „památkářských Oscarů“ z 202 zaslaných projektů a Česká republika získala hned dvě ocenění – za obnovu barokního areálu Kuks a za vzdělávací projekt Památky nás baví.

Je to poprvé v historii, kdy nějaký český projekt získal Grand Prix.

Zrekonstruovaný hospital v barokním areálu je nejnavštěvovanější památka v Královéhradeckém kraji. Ročně tam zavítá více než 110 tisíc lidí, v roce 2015 to bylo rekordních 140 tisíc turistů. Hlavním prostorem pro aktivity projektu Kuks – Granátové jablko – se stalo výukové centrum, kde se konají výtvarné ateliéry, sympozia, workshopy a další akce. Turistickým magnetem je pak prohlídkový okruh prezentující historii rodu Šporků a fungování hospitalu od jeho výstavby až do současnosti. Okruh zahrnuje nejdůležitější artefakty barokního umění – to je restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tance smrti, kostel Nejsvětější Trojice, lapidárium s alegoriemi Ctností a

Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna a lékárnu U Granátového jablka. Okruh je doplněn návštěvou rodinné hrobky Šporků a prohlídkou dvou expozic Českého farmaceutického muzea. Do zahrady za hospitalem se též vrátilo 144 bylinkových záhonů.

Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí.

Čtenářská diskuze