Padělání bankovek – náchodští kriminalisté zabodovali

NÁCHODSKO – V uplynulých dnech obvinili náchodští kriminalisté dva muže ve věku 22 a 28 let, kteří se měli podle zjištění policie dopustit trestné činnosti spojené s paděláním a pozměněním peněz.

Muži měli za pomoci běžně dostupné domácí počítačové techniky v průběhu uplynulých měsíců na Náchodsku vyrobit padělky v nominálních hodnotách 1000 a 2000 korun.

„Osmadvacetiletý muž, který již za sebou trestní minulost má a policistům není neznámý, měl vyrobit a vytisknout více než tři stovky kusů dvoutisícových bankovek a uschovat je v dřevníku. Společně měli oba muži stejným způsobem vyrobit a vytisknout i bankovky o nominálních hodnotách tisíc korun, které však už používali při placení za rozličné zboží například mobilní telefon či tabákové výrobky, na různých místech,“ uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Kriminalisty z oddělení hospodářské kriminality náchodského územního odboru čekala opravdu náročná práce s cílem odhalit co nejdříve zdroj padělaných bankovek a zamezit tím dalšímu šíření těchto peněz do oběhu. K odhalení obou mužů přispěla mravenčí práce kriminalistů a jejich dobrá znalost prostředí, v němž oba muži měli trestnou činnost páchat.

„Podle našich závěrů muži měli padělat peníze v úmyslu je udat jako pravé nebo platné, což také učinili, přičemž trestná činnost byla spáchána úmyslným společným jednáním obou mužů. Muži měli padělat bankovky představující v úhrnu částku 620 tisíc korun.

Část padělaných bankovek včas zachytili obchodníci, kterým muži platili v hotovosti za zboží. Ani jeden z mužů však patrně vůbec netušil, že toto jednání, které se na první pohled možná jeví jako „klukovina“ může mít poměrně závažné následky,“ dodala Magdaléna Vlčková.

Za zločin padělání a pozměnění peněz spáchaného ve spolupachatelství teď oběma mužům může soud uložit až osmiletý trest odnětí svobody.

 

Čtenářská diskuze
Tags: ,