Pacienti využívají krátké čekací doby na chirurgické zákroky

KRAJ –Kratší hospitalizace, letní dovolené i přetrvávající obava z onemocnění Covid-19 – to je několik důvodů aktuálně krátkých čekacích lhůt na chirurgické zákroky v náchodské nemocnici, jejíž součástí je i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Pacienti, kteří dlouho čekají na některé operace, tak mohou nyní využít možnosti svůj zákrok déle neodkládat.

„Obrací se na nás například pacienti po prodělaném zánětu slinivky břišní, kteří jsou indikováni na operaci žlučníku. Termín operace ve spádové nemocnici mají ale až za rok, přestože podle současných doporučení by se odstranění žlučníku po tomto onemocnění nemělo příliš odkládat. My jim můžeme nabídnout velmi příznivý termín, v řádu několika dní,“ popsal primář náchodské chirurgie Jaroslav Vokůrka.

Právě cholecystektomie (odstranění žlučníku) a hernioplastika (operace kýly) jsou zákroky, kterých se aktuálně krátké čekací doby v náchodské nemocnici nejvíce týkají.

„Velkou většinu operací v současné době provádíme laparoskopicky. Díky tomu se mohla výrazně zkrátit doba hospitalizace operovaných pacientů, kteří již zpravidla druhý den po zákroku odchází domů, rekonvalescence je totiž mnohem rychlejší,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení.

ZDRAVOTNICKÝ HOLDING KHK KRAJE,
IRENA VOŘÍŠKOVÁ

Více se dozvíte v aktuálním vydání Orlického týdeníku

Čtenářská diskuze