Osmá výstava betlémů na zámku Kvasiny

KVASINY – O půl čtvrté v sobotu 1. prosince byla zahájena výstava betlémů na zámku Kvasiny. Vánočními koledami ji doprovodilo Dobrušské žesťové sdružení, příjemnou atmosféru doplnilo víno, punč a horká medovina a více než stovka návštěvníků si díky tomu mohla v dobré náladě prohlédnout ke dvěma stům nádherných a často unikátních betlémů a mnoho paličkovaných, háčkovaných nebo korálkovaných ozdobiček a dekorací.

WP_20181201_15_34_06_Rich

Přijďte se podívat na kvasinský zámek na tradiční výstavu betlémů!
Foto: Soňa Klímová

Letošní perlou výstavy je 6,5 metrový Hřebečský betlém Josefa Haldy s 2000 figurami, jenž vypráví legendu o Annenruhe. Tento betlém je poprvé v historii (!) vystaven v plné verzi, se vší parádou! Podařilo se to díky důmyslné konstrukci Viléma Janečka.

Dalším unikátem výstavy je betlém v neapolském stylu od paní Klawitterové – jediný další betlém v tomto stylu v Čechách se nachází v Betlémské kapli (a je od stejné autorky). Zcela poprvé se veřejnost může podívat na znojemský betlém Zdeňky Šalomounové nebo na paličkovaný betlém Jany Olejarzové. Významná je originální historická série orlicko-ústeckých betlémů Jiřího Knappovského sestávající z betlému vánočního, tříkrálového, hromničního a postního s ukřižovaným Kristem. Pro náš kraj je zásadní orlickohorský betlém Jiřího Hrnčíře.

Velmi roztomilým exponátem je Veterinární betlém věnovaný MVDr. Miroslavu Věříšovi, kde jsou všechny postavičky zastoupeny zvířátky! Svatou rodinu proto představuje rodinka oveček, Tři krále pak had, lev a orel.

Rozkošných je i čtyřicet dva darovníčků — panenek od paní Kampové z Pardubic nebo papírové betlémy tiskařské (vytvořila místní tiskařská firma Uniprint), malostranské (i s Werichovou vilou), skautské nebo betlém záchranných služeb České republiky (tedy hasičů, záchranářů a horské služby).

Vyzdvihnout zaslouží také žáčci solnické mateřinky, kteří pro výstavu z vlastní iniciativy vytvořili spoustu betlémů, betlémků i obrázků.

Zkrátka, jak je vidno, výstava je přímo přehlcená krásou i vtipem. Navštívit ji můžete od 1. prosince do 5. února, každý všední den od 9 do 16 hodin, o svátcích a nedělích od 14 do 16 hodin; k prodeji jsou zde nabízeny ručně vyrobené háčkované, paličkované nebo korálkované ozdoby a dárkové krabičky, rozmanité dřevěné výrobky a samozřejmě betlémy. Celý realizační a průvodcovský tým se na vás těší!

Soňá Klímová

Čtenářská diskuze