Orlická galerie zahájila podzimní výstavy

RYCHNOV N. K. – Rychnovská galerie svým příznivcům představila dvě nové výstavy.

SAM_9468

Za Nadační fond Věry Jičínské v galerii promluvil Karel Jaroš.
Foto: Eva Ženíšková

Podzimní sezonu zahájila v pátek 20. září Orlická galerie sídlící v Kolowratském zámku v Rychnově nad Kněžnou. A aby toho nebylo málo, představili tu galeristé hned dvě výstavy najednou – Orlický salon 19: Osobní výběr a Obrazovou sbírku Nadačního fondu Věry Jičínské.

Pocta výtvarnici Věře Jičínské

„V tomto roce nabízíme veřejnosti v rámci Orlického salonu možnost nahlédnout do sbírkového fondu galerie. Oslovili jsme několik osob z řad profesních znalců, ale také samotných výtvarníků a laiků. Z našich depozitářů měli možnost vybírat díla, která je zaujala. Vznikla tak pozoruhodná a rozmanitá kolekce obrazů, kreseb, grafik a plastik. Mezi vybranými umělci se objevují i ti pozapomenutí nebo málo vystavovaní,“ řekl Orlickému týdeníku kurátor galerie Vlastislav Tokoš, který toto místo zastává od letošního podzimu.

Druhá podzimní výstava Orlické galerie byla vytvořena z obrazové sbírky Nadačního fondu výtvarnice Věry Jičínské.

„Tvorba této české malířky je návštěvníkům galerie dobře známa, přesto její komplexní prezentace jistě překvapí. Nadační fond Věry Jičínské byl založen v roce 2015 manželi Danou Laichterovou – Gornerovou a Jiřím Gornerem, kteří od konce 60. let 20. století žijí v USA. Založením této nadace chtěla paní Dana, dcera Věry Jičínské, podpořit popularizaci díla své matky,“ sdělil Orlickému týdeníku za Nadační fond Věry Jičínské Karel Jaroš.

Expozice se rozšíří

Během podzimní výstavní sezony dojde k rozšíření stálé expozice do prostoru chodeb východního a západního křídla druhého patra Kolowratského zámku Orlické galerie. Výstavy Orlický salon 19: Osobní výběr a Obrazová sbírka Nadačního fondu Věry Jičínské budou otevřeny do letošního do 27. října.

Čtenářská diskuze