Orienteering Adventure 2019

Lucie Lepšová (D10).

RYCHNOV N. K. - Závody pořádané Tomášem Leštínským z oddílu OA jsou stoprocentní zárukou kvality, nevšedních orienťáckých zážitků a netradičních terénů, a tak se letošní 1. ročník Orienteering Adventure těšil zájmu více než 800 závodníků. Od 5. do 9. srpna pro ně „Lešťa“ připravil celkem sedm závodů v atraktivní hornaté oblasti KRNAPu.

Již první den ukázal, že místní kopce jsou záludné, když byl na programu sprint Špindlerovým Mlýnem. Z rychnovských závodníků proplétání se spletitými uličkami nejlépe sedělo Lucii Lepšové (D10), Vítovi Jirouškovi (H21C) a Liboru Filipovi (H45), kteří se umístili na prvních místech ve svých kategoriích. Pro nejodvážnější jedince následoval noční závod, který potrápil závodníky nejen deštěm, ale i záludnou první kontrolou v hustém lesním porostu. V kategorii H45 zvítězil opět L. Filip, následovaný s desetiminutovým odstupem Martinem Lockerem, v H21 vybojoval 3. místo Tomáš Locker.

Ve čtvrtek opět pražilo sluníčko a závodníci vyrazili na krátkou trať, kde na ně čekal hustý kopcovitý horský les, četné skalky a hlavně téměř neprostupné borůvčí.  První místa ve svých kategoriích opět obhájili L. Lepšová, V. Jiroušek a L. Filip, na 2. místě se umístily Dana Peremská (D21C) a Michaela Kosová (D45A), dařilo se i Danielu Šepsovi (3. místo H14) a Tereze Filipové (3. místo D21B).

Fyzickou připravenost a mapovací dovednosti dokonale prověřila královská disciplína – páteční klasika. Na start sice závodníky vyvezla lanovka, ale mapa Hromovka potrápila závodníky různorodostí terénu – nechyběly kopce, hustý les, četná kamenná pole, vysoké borůvčí, sjezdovka nahoru či dolů, o drobné či větší chybičky nebyla nouze. Z rychnovský závodníků se nejlépe držel L. Filip, trať o 18 kontrolách, dlouhou 6.46 km, zvládl za 66:57 min. (někteří závodníci se vraceli i po více než čtyřech hodinách).

I na čtvrtou etapu vyvezla závodníky lanovka, ale protože se běželo po náhorní planině, nečekalo závodníky téměř žádné převýšení, orientaci ztěžovaly hustníky, (překvapivě) borůvčí a také mlha. První místa opět po zásluze připadla L. Lepšové a L. Filipovi, kupředu v žebříčku poskočili D. Šeps a Daniel Locker (H18). Protože i dolů se závodníci mohli svézt lanovkou, zůstala mnohým síla na účast v doprovodném závodě, tzv. štafetách s povinným občerstvením, známých z minulých let spíše jako Pivní štafety (letos v dešti a bez účasti zástupců SRK).

Na start nedělní etapy nastupovali závodníci v hendikepovém pořadí, takže hned při doběhu do cíle bylo jasné, kdo si ze Špindlerova Mlýna bude odvážet cenné kovy. Rychnovský modro-bílo-oranžový dres zářil ze stupňů vítězů hned několikrát – zlato vybojovali Lucie Lepšová (D10) a Libor Filip (H45A), stříbro si odnášel Daniel Locker (H18), bronz Tereza Filipová (D21B), Dana Peremská (D21C) a Daniel Šeps (H14), kvalitní výkony podaly i Karolína Cejpková (D14) a Michaela Kosová (D45A), které obsadily 4. místa. Zlato v elitních kategoriích DH21A získali Anna Štičková a Baptiste Rollier. Za zmínku stojí i 1. místo Terezy Kosové (D18), která sice v současnosti běhá za oddíl PHK, ale je odchovankyní rychnovského oddílu.

Děkujeme za krásné zážitky a domů si odvážíme nejen medaile a diplomy, ale i krabice borůvek, nějaké ty houby a nezbytné šrámy a modřiny, které nám nedovolí na tento jedinečný závod nadlouho zapomenout.

M. Lockerová – SOOB SPARTAK Rychnov n. K.