„Opozice má šanci na úspěch, když nebude opozicí!“

Michal Prokeš pracoval ve FAČR na reformě výchovy mládeže, ale po čtyřech letech po zatčení a pádu tehdejšího předsedy Miroslava Pelty se asociací rozešel ve zlém, hlavně kvůli sporům s dnes již bývalým prvním místopředsedou Romanem Berbrem. Nyní cepuje talenty egyptského klubu Al Ahlí.

RYCHNOV N. K. – Pro Aktuálně.cz poskytl svůj pohled na současnou situaci v českém fotbalu, jehož část přinášíme. „Pokud v českém fotbale zůstanou ti samí lidé, bude s ním amen,“ varuje MICHAL PROKEŠ.

 

Michal Prokeš.     Foto: fačr.

Michal Prokeš. Foto: fačr.

 

Před dvěma lety odcházel z pozice šéfa sportovně-technického úseku FAČR. „Tady v Egyptě si zapnu počítač a dočtu se třeba to, že Miroslav Liba – ten Liba, co třikrát týdně seděl v kanceláři Berbrovi na klíně, ten Liba, kterého si pamatujeme, jak pískal, ten Liba, bez jehož souhlasu nepostoupíte ve Středočeském kraji ani do druhé třídy základní školy – tvrdí, že Berbra nezná a že ho možná viděl tak dvakrát v životě. Vždyť ten systém budoval s ním,“ vnímá dění na Strahově nyní, po zatčení Berbra.

 

„Stůjme při sobě a držme odkaz našeho náčelníka!“

Naráží tím na rozhovor Miroslav Liby pro Deník, v němž se jako člen výkonného výboru zříká veškeré odpovědnosti. „Víte, co tím článkem opravdu říká? Kašlu na vás všechny, stejně jenom budete remcat u piva a nic neuděláte. Volám všechny své věrné, jsem tu a říše nepadla. Stůjme při sobě a držme odkaz našeho náčelníka! Jestli si tohle nechá národ líbit, je s fotbalem amen. Já bych si nedovolil kandidovat, ani se vrátit na FAČR, a to jsem proti Libovi Mirek Dušín. Všichni víme, že co se kdy šeptalo a povídalo, že je pravda. Je třeba to ještě dokazovat, nebo ten bordel už jednou provždy vymeteme?“ pokládá si otázku Michal Prokeš.

„Od Liby je přece hloupost a drzost veřejně prohlásit, že Berbra nezná. Levá ruka zapírá tu pravou. Vždyť Liba byl od samotného Berbra několikrát označen za jeho potencionálního nástupce. Na výkonném výboru vynášel na stůl témata, která chtěl místopředseda probrat, nebo když chtěl Berbr vyvolat konflikt. Stále se podílel na „vzdělávání“ rozhodčích, a to na pokyny Romana Berbra. Kdo ostatně zvolil Miroslava Libu do výkonného výboru za jeho věrné služby? Je neuvěřitelné, jak rychle hodili Berbra všichni přes palubu, přitom co by asi tak pan Liba bez něj dělal? Doufám, že si Roman brzy přečte, jak se jeho věrní za něj „postavili“ a začne mluvit o tom, jak to chodilo a chodí. Mně je to v podstatě jedno, spíš nechápu, jak Liba může takový rozhovor vůbec poskytnout. Přijde mi, že má lidi za úplné blbce,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz, co v praxi znamenalo, že „Liba seděl Bebrovi na klíně“.

 

„Po třiceti minutách si to už kluci pekli sami“

 

„Nelze házet všechny lidi do stejného pytle. Na Strahově jsou lidé schopní a pracovití, co celou dobu makají na fotbale, ale jsou tam i ti všehoschopní. Rudovi Řepkovi, který je jednou z tváří Fotbalové (r)evoluce, je podsouváno, že pracoval ve vedení za Berbra. Já pamatuju tolik situací, především po zatčení Mirka Pelty, kdy Ruda zvažoval konec v pozici generálního sekretáře, ale vždy vyhrála myšlenka, že přeci nemůže nechat fotbal jen těmto lidem. Ruda je poctivý, vždy říkal názor podle svého přesvědčení, což nebylo pohodlné pro způsob vládnutí Malíka a Berbra. Postupně mě i Řepku zcela vynechávali ze všech porad, nebo na ně byl Ruda sice pozván, ale formálně, na úvod, po třiceti minutách byl poslán pryč a dál už si to kluci ve složení Berbr, Malík (předseda FAČR), Pauly (generální sekretář), Platil (předseda představenstva marketingové agentury STES) a Kabelka (finanční ředitel) pekli sami,“ vyjmenoval nejbližší okruh důvěrníků Romana Berbra Prokeš.

 

„Předsedům či organizátorům vyhrožovali Malík a Pauly“

 

„Ti všichni moc dobře vědí, co je Roman Berbr zač a v podstatě s ním vědomě spolupracovali. Dnes dělají, že ho neznají, a hrajou překvapené, co to ten Roman vyváděl. Když jsme pořádali po našem konci na FAČR semináře pro trenéry na okresech, místním předsedům či organizátorům nevyhrožoval Berbr, ale Malík a Pauly. Přesně tak, jak to popisuje předseda Živanic pan Špaček. Vsadím se, že s ním Berbr nemluvil, ale Malík či Honza Pauly ano. Tak jednal Berbr vždy: přes prostředníky, nikdy ne přímo.“ pokračuje.

„Mirka Peltu mám rád a byl to předseda, který sjednocoval, spojoval a hledal budoucnost pro fotbal. Dal by do fotbalu poslední korunu, kterou měl, a kdo ho zná, tak ví, že to tak je. Před jeho kanceláří stávaly fronty a čekaly na audienci. Lidi se tam snažili dostat horem, dolem, „zezadu“, a týden po jeho zatčení už ho soudili a dělali, že neví, kdo Mirek Pelta je. Za pár týdnů ti samí už zase stáli frontu, tentokrát na Berbra. A nyní? Situace se zase opakuje. V rámci sebereflexe a chyb, které jsem udělal a vzhledem k mému postoji vůči Mirkovi Peltovi, bych si prostě ani nedovolil pomyslet na další práci pro FAČR, ač jsem ji miloval a byla to překrásná práce. Co je víc než pracovat pro reprezentaci…,“ poukazuje na bezpáteřnost některých lidí Michal Prokeš.

Dokáže odhadnout, co se nyní na Strahově děje? „Nevím a spekulovat nebudu. Já osobně jsem za Martinem Malíkem byl v roce 2017 po jeho zvolení a říkal jsem mu: Martine, jsi předseda, máš moc věci změnit. My všichni ze sportovního úseku, který je plný osobností, za tebou stojíme. Martin si vybral. Co bude současné vedení dělat, či nebude, nehodlám komentovat, protože nemám informace.“

 

„Vyžeňte z fotbalu všechny představitele, kteří se na tom podíleli. Jména všichni znáte!“

 

„Nevím, kdo a co objíždí, a je mi to upřímně jedno. Jsem rád, že mi tito lidé ze života zmizeli a tuším, že já jim taky nechybím. Ale je tu velké nebezpečí: naše čekání na spasitele a všeřešitele bez hříchu a chyb, který vyvede český fotbal z temnoty. Nikdo takový neexistuje, toho, který se narodil před 2020 lety, jsme přibili na kříž… Proto apeluju na všechny hráče, trenéry, funkcionáře, fanoušky: Zapomeňme na letité křivdy, na to, kdo byl vpravo, kdo vlevo a kdo proti. Všichni, kteří máte rádi fotbal, sedněte si ke stolu a vytvořte nové výkonné výbory na okresech a krajích, kde se nebude hlasovat podle něčích not, ale podle argumentace a logiky, kde vám bude dobře, budete rádi chodit na fotbálek s pivem a klobásou. Udělejte tlustou čáru za tím, co na okresech a krajích bylo, a pojďte zlepšit prostředí pro nás, pro naše děti. Nenechte se opít bláboly, stejně si to budete muset nakonec udělat všechno sami. A vyžeňte z fotbalu všechny vrcholné představitele, kteří se na současném stavu podíleli. Jména všichni znáte,“ reagoval na informaci, že se „berbrovci“ nejen kolem Miroslava Liby začínají aktivovat a Karlovarským krajem dokonce prý koluje zpráva, že region navštívil předseda Martin Malík s úmyslem vyjednat si podporu pro červnovou volební valnou hromadu.

„Já mám blízko k těm lidem, nikoliv k Evoluci. Jsem v Káhiře, tady je to celé evoluce a krásná. Opozice má šanci na úspěch, když nebude opozicí. Všichni, co mají rozum, se musí spojit proti těm, kteří tvrdí, že Berbra téměř neznají. Zní to skoro jako vtip: Víte, jak poznáte ultraberbrovce? Za poslední měsíc veřejně prohlásil, že ho nezná nebo že neví, co dělal, a chystá opatření, aby se to už nikdy neopakovalo,“ řekl závěrem pro Aktuálně.cz Michal Prokeš.

 

Miroslav Liba (vlevo) Romana Berbra vlastně vůbec nezná.   Foto: Profimedia,

Miroslav Liba (vlevo) Romana Berbra vlastně vůbec nezná. Foto: Profimedia,

CO ŘEKL PRO DENÍK JEDEN Z NEJBLIŽŠÍCH ROMANA BERBRA MIROSLAV LIBA?

O tom, že byl pravou rukou Romana Berbra…

„Ach jo, to je fakt hrozný blábol. Ani by mě nenapadlo na něco takového jen pomyslet. Nicméně to někdo říká, já s tím nic nenadělám a umím s tím žít.“

O komunikaci s Romanem Berbrem…

„Že jsem s Romanem Berbrem jednal, to je bezesporu. Vždyť to byl druhý místopředseda svazu. Že jsme byli v jedné svazové komoře? No právě proto, ano! Ve skutečnosti jsme ale spolu mluvili zpravidla jednou měsíčně na jednání výkonného výboru FAČR. Ostatní kontakt během roku napočítáme na prstech jedné ruky. To jsou fakta, jenže tihle lidé fakta znát nechtějí a jen potřebují nepřítele. Tak si ho vytvářejí.“

O vztahu s Romanem Berbem…

„Znám pana Berbra dost dlouho a nebýval jsem jeho vyvoleným. Z jeho strany šlo postupem času spíše o pragmatický přístup, když jsem se stal šéfem ve středních Čechách. Ale to je jiné téma. Co mohu vyloučit je, že se mě někdy v něčem snažil ovlivnit. Jestli to udělal k někomu jinému, to nemohu posoudit. A když to pak říkali rozhodčí, kteří skončili, protože na ně prý byl ošklivej, tak se musím ptát, proč to neřekli v té chvíli.“

Zdroj: Aktuálně.cz

Čtenářská diskuze