Opočno má peníze pro nemocnici, teď jedná o klášteru

OPOČNO – V Opočně se v uplynulém roce povedla řada věcí v oblasti kulturního života, ale i v oblasti investic. Pro letošní rok se chystají další zajímavé novinky.

Starostka Opočna Šárka Škrabalová a francouzská kolegyně (hlavní zástupk...

Starostka Opočna Šárka Škrabalová se svou kolegyní z francouzského Puteaux u pomníku Františka Kupky.
Foto: Archiv města Opočna

Co se týká kulturního a společenského života ve městě, nejdůležitější pro vedení města byly česko-francouzské dny.

„Mohli jsme, díky velké finanční podpoře partnerského města Puteaux, odhalit v červnu u nás na Kupkově náměstí pomník Františka Kupky. V listopadu jsme jeho dvojče odhalovali společně i v Paříži,“ uvedla starostka Šárka Škrabalová.

Puteaux, partnerské město Opočna, kde opočenský rodák a malíř František Kupka žil a také zemřel, odhalilo tomuto světoznámému malíři památník dne 17. listopadu. Zároveň si tam připomněli 60 let od jeho smrti. Na akci byli pozváni zástupci města Opočna.

Autorem skulptury, na které je busta Františka Kupky usazena, je prof. Marián Karel. Dva totožné pomníky Františka Kupky mají nejen uctít Kupkovu památku, ale zároveň symbolizují propojení těchto dvou partnerských měst.

„Máme radost i z koncertů, které pořádá Opočenské beseda. Na tyto koncerty chodí opravdu hodně lidí i z řad mladých, což mě velice těší. Velkou tradicí je u nás Porcinkule, která je doprovázena i řemeslnými trhy a návštěvníci mají také možnost zhlédnout kapely, které doprovázejí celý tříděný program. Nezapomeňme ani na Mikuláše s čertovskou show, která má velký ohlas v celé České republice. Jsme malé město s řadou velkých akcí, které si lidé oblíbili a jsou hojně navštěvované,“ řekla Šárka Škrabalová.

Opravená fasáda kostela a bytové domy

Co se týká investic, jednou z velkých a náročných akcí byla loni změna vytápění v základní škole, která proběhla v době prázdnin.

Pro letošní rok město spolu s architektem připravuje další lokalitu pro výstavbu rodinných a bytových domů – Ořechová 2.

„Společně za finančního přispění Královéhradeckého kraje se nám loni podařilo opravit i fasádu kostela na Kupkově náměstí. Kaplička na našem hřbitově je také celá nová, upravuje se i interiér. Podařilo se nám dokončit sociální zařízení pro sportovce v areálu TJ Spartak. Zároveň získal TJ Spartak dotaci na přestavbu kabin a tribun v areálu fotbalového hřiště. Mám radost, že se podmínky pro sport nejen našich nejmenších zlepší a ve městě bude další budova, která dostane nový kabát.

Našel se i investor pro dostavbu rozestavěných městských domů v severním sektoru, tyto domy dostávají jiný vzhled a brzy by měly dostat finální podobu. S tím souvisí i dokončení parkoviště a terénní úpravy i v okolí domů, díky čemuž i tato část bude hned hezčí,“ vysvětlila starostka.

Obchvat města, chodník a cyklostezka

V souvislosti s obchvatem, jehož realizace začne zhruba v létě letošního roku, se připravuje vybudování chodníku Na Olivě, který zvýší bezpečnost všech účastníků provozu, zejména chodců.

„Řešíme zastaralou kanalizaci, dochází k výměnám za novou a s tím souvisí i opravy chodníků. Byly udělány také bezbariérové sjezdy z chodníků, aby se hendikepovaní občané co nejlépe dostávali do míst, která jsou pro ně důležitá. Ve výstavbě takových vjezdů chceme pokračovat rovněž letos a upravit tak cesty po celém městě. Rýsuje se nám i cyklostezka z Čánky, propojení jedné části Opočna s druhou. Podařilo se nám také najít vhodného investora pro využití areálu nemocnice, kde by mělo vzniknout zdravotní zařízení s následnou rehabilitací. Nyní stojíme před podpisem smlouvy. S Královéhradeckým krajem jednáme i o využití kláštera. Máme představy, které by bylo možné v klášteře za určitých podmínek realizovat. Klášter zaujímá velkou část Opočna, je v té nejhezčí části města, proto má Opočno velký zájem, aby byl využit smysluplně.

Žádný takzvaně zapeklitý problém nemáme, v podstatě se řeší věci tak, abychom byli schopni pochopit, z jakého důvodu jsou pro někoho věci neřešitelné, a naopak jsme připraveni s problémem pomoci,“ dodala Šárka Škrabalová.

Čtenářská diskuze
Tags: ,