Opočno dokončilo cyklostezku, další úsek bude komplikovanější

OPOČNO/DOBRUŠKA – Část cyklostezky z Opočna do Dobrušky, kterou budovalo Opočno je hotová, realizovat druhou část bude velice složité.

Podle opočenského starosty Štěpána Jelínka je realizace cyklostezky směrem na Dobrušku, respektive na Pulice, hotová a zkolaudovaná. První etapa cyklostezky se stavěla v letošním roce díky dotaci, kterou získalo město Opočno. Celkové náklady na trasu, kterou realizovalo na svém katastru Opočno jsou více než 4, 5 milionu korun, dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury činí více než 3 miliony korun. Tento úsek je kratší než je plánovaný úsek Dobrušky. Původně měla cyklostezka vést podle hlavního tahu na Dobrušku,který je lemován alejí starých lip, ale ochránci přírody tam objevili brouka páchníka hnědého. Z toho důvodu bylo nutné původní trasu změnit,  takže trasa vede ve větší vzdálenosti od chátrajících lip, které tento vzácný brouk obývá.

Cyklostezka je ale celek, takže by měla pokračovat i její dostavba do Dobrušky. Ta bude mít, jako vlastník delšího úseku, náklady na stavbu vyšší. Navíc má trasa vést přes pozemky desítek vlastníků, podle starosty Petra Tojnara jich je stovka. Město teď se všemi jedná a některá jednání jsou  prý  komplikovaná. Teprve až jednání skončí, může radnice v Dobrušce žádat o dotaci. V některých případech již jednání skončila a pozemky se už vykupují. „Příští rok se ale určitě stavět nezačne,“ dodal starosta Petr Tojnar.

Dokončená část cyklostezka nekončí někde uprostřed pole, jak by se mohlo zdát, ale je svedena na komunikaci směrem na Pulice. Letos přes zimu se neplánuje její údržba.

–voř-

Čtenářská diskuze