Opatření proti covidu-19 na pracovištích

ČR – Odborová konfederace a Svaz průmyslu a dopravy vyzvaly zaměstnavatele k přijetí opatření proti šíření koronavirové nákazy.

Pokud to bude možné, měli by využívat práci z domova, nebo na pracovišti zajistit rozestupy, zavést delší přestávky a bezdotykové povrchy či vytvořit bezpečné zóny. Ve společném prohlášení to uvedli předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Konfederace a svaz zmiňují jako možná opatření práci z domova a na pracovišti pak kromě ochranných pomůcek a dezinfekce zajištění rozestupů, delší přestávky, filtrování vzduchu a větrání, zavedení bezdotykových ploch a povrchů, častější úklid, vytvoření bezpečných zón a barevné označení rizikových míst. Středula a Hanák ocenili zaměstnavatele za opatření a zaměstnance za obětavost.

Podle Hanáka je „nejméně 90 procent“ zaměstnavatelů odpovědných a snaží se své pracovníky chránit. Bezpečnostní opatření u nich platí od vstupu do podniku, na pracovišti i v jídelně a dalších prostorách, podotkl šéf svazu.

„Bylo by špatné vedení, kdyby nebylo odpovědné zdravotně za svoje zaměstnance,“ dodal Hanák.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nařízení, která by se týkala opatření na pracovišti, nevydalo. Nařídilo už dřív nošení roušek ve vnitřních prostorách, v dopravě i na veřejných prostranstvích.

Řada firem na jaře přerušila provoz. O zastavení výroby na několik týdnů rozhodla tehdy třeba vedení automobilek. Podniky pak přijímaly řadu opatření. Ve velkých závodech bylo ochranných kroků i několik desítek.

 

Čtenářská diskuze