Olešnické hasiče můžeme v anketě podpořit do 20. října

OLEŠNICE V O. H./ČR – Hasiči z Olešnice v Orlických horách opět bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku 2019. Ve stejné anketě již byli úspěšní v roce 2015. Ocenění tehdy získali za velice náročný zásah, který se odehrál na sklonku předešlého roku v Novém Hrádku. Tentokrát je ve hře zásah z Polska.

Záchrana osob Polsko (2)

Ze zásahu s kolegy z Polska.
Foto: Hasiči Olešnice v O. h.

Devítičlenná odborná porota ankety Dobrovolní hasiči roku oznámila nominace 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky, kteří budou oceněni za profesionální provedení zásahu a preventivní a výchovnou činnost. Začalo tak finále 9. ročníku ankety, ve kterém bude moci veřejnost až do 20. října hlasovat o nejlepším zásahu a činnosti roku 2019.

Cílem ankety je najít, ocenit a finančně a věcně podpořit činnost dobrovolných hasičů a současně upozornit veřejnost, že jsou nepostradatelnou součástí našeho integrovaného záchranného systému. Díky partnerům finalisté na prvních třech místech k ocenění také obdrží finanční a věcné ceny.

Rozmanitá paleta příběhů

„Paleta příběhů, při kterých zástupci hasičských sborů a jednotek hrají svou nepostradatelnou roli, je opravdu rozmanitá. Při požárech, nehodách a jiných nešťastných událostech, při výchově a aktivním vyžití dětí a mládeže, při akcích pro místní komunity nebo také při zajištění bezpečné a spolehlivé přepravy zemního plynu. V anketě vyzdvihujeme některé z nich. Skrze ně však vyjadřujeme uznání všem,“ řekl Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty.

V letošním roce se o titul Jednotka sboru dobrovolných hasičů roku 2019 a Sbor dobrovolných hasičů roku 2019 ucházelo celkem 135 uchazečů. Finalisté jsou oceňováni za profesionálně provedené zásahy v případě jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí (JSDHO) a v případě sborů a hasičských sborů (SDH a HS) za akce zaměřené na preventivní a výchovnou činnost.

Celkem 25 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky postupuje do finále. Připadá tak 5 jednotek a 5 sborů na každou z pěti oblastí, do kterých je Česká republika rovnoměrně rozdělena (sever Moravy, jih Moravy, východ Čech, střed-sever Čech a jih-západ Čech).

Olešničtí hasiči bojují ve skupině společně s hasiči z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje. Spolu s nimi se o titul v této kategorii ucházejí hasiči z Adršpachu, Mlázovic, Stráže pod Ralskem a z Dolní Dobrouče.

Dne 4. ledna letošního roku v 19.46 hodin vyjela JPO obce Olešnice v Orlických horách na záchranu dvou tonoucích se osob do polského Lewina Klodzki, kde se podle informací z KOPIS měly v rybníce topit dvě osoby. Shodou okolností se v početním stavu 1+2 podařilo i s nafukovacím člunem a prvním vozidlem DA 15 L1MS vyjet k této události cca ve 30. vteřině od vyhlášení poplachu.

„Na místě jsme vypomohli s vyproštěním druhé osoby z koryta vodního toku a následně jsme velice intenzivně bojovali o jejich životy v teple blízkého domu. Cestou k zásahu jsme se dostrojili pro zásah ve vodě a domluvili postup záchrany. Na místě jsme průzkumem zjistili, že pravděpodobně došlo k pádu jedné osoby z mostku bez zábradlí, z výšky cca tří metrů do vodního toku a druhá osoba se jí asi snažila pomoci a do vody se pro ni vrhla také. V době našeho příjezdu polští kolegové z OSP Lewin Klodzki nesli jednu osobu do verandy přilehlého domu. Druhá osoba byla v hlubokém sněhu u břehu vodního toku a kvůli ztuhlosti a podchlazení se již nemohla vůbec hýbat. Tuto osobu jsme vyprostili a přenesli směrem k domu, kde jsme se dostali také jen do studené verandy jinak uzamčeného domu. Opravdové drama mělo však teprve přijít. Poté co jsme se za složitých okolností dostali dovnitř domu, obě osoby jsme okamžitě svlékli. Byly ve značném stádiu podchlazení, s rychle se rozvíjejícím teplotním šokem, kvůli ztuhlosti jsme museli některé části oděvu rozřezat. Uložili jsme je pod přikrývky a na periferie jejich těl přikládali vlhké teplé obklady, které se ve vysoké frekvenci měnily. Byli jsme si vědomi případného následku z tepelného šoku. Pomocí pulsního oxymetru jsme monitorovali základní životní funkce. Ty se velice rychle měnily a obě osoby postupně upadaly do hlubokého šoku, až bezvědomí. Připravili jsme se na kardiopulmonální resuscitaci současně u obou osob a zároveň aplikovali kyslíkovou terapii,“ popsali olešničtí hasiči Vít a Josef Kloučkovi.

Polští zdravotníci oba následně tonoucí převezli do nemocnice, ze které se po několika dnech vrátili bez následků.

Jak hlasovat?

Hlasovat lze dvěma způsoby. Buď prostřednictvím hlasovacího formuláře přímo na stránkách ankety www.adhr.cz, anebo zasláním hlasovací SMS. Do hlasování se může zapojit široká veřejnost, nejen hasičská obec. Každý hlasující může hlasovat oběma způsoby a přidělit svůj hlas jedné jednotce i jednomu sboru, a to v každé z pěti soutěžních oblastí. Hlasující může tedy udělit maximálně 5 hlasů jednotkám a 5 hlasů sborům prostřednictvím hlasovacího formuláře, a jeden hlas jednotce a jeden hlas sboru zasláním SMS. Přesný postup hlasování je popsán na stránkách ankety.

Slavnostní vyhlášení budou moci všichni zájemci sledovat živě prostřednictvím on-line streamu na internetu nebo v záznamu České televize, kde uvedení vyhlášení nejlepších jednotek a sborů dobrovolných hasičů roku 2019 proběhne formou zábavného společenského pořadu, kterým bude provázet patron ankety Petr Rychlý. Hudební část programu zajistí patronka Ilona Csáková v doprovodu pěveckého souboru Kampanela a další.

Čtenářská diskuze