Olešnická Juráška hostí mistrovství republiky v historickém lyžování

Mistrovství České republiky v historickém lyžování na sjezdovce u chaty Juráška v Olešnici v Orlických horách je doslova za dveřmi. Přihlášena je již více než stovka závodníků.

0014

OLEŠNICE V O. H. – Do atmosféry starých časů se ponoří o nadcházející sobotě sjezdovka u chaty Juráška v Olešnici v Orlických horách. Místo v přeskáčích na snowboardech či curlingových lyžích budou zdolávat tamní svah lyžníci jako vystřižení z dob průkopníků tohoto sportu – na takzvaných „jasankách”. 25. ledna se tam uskuteční Mistrovství České republiky v historickém lyžování s mezinárodní účastí.

„Největší letošní novinkou je naprosto nová disciplína zvaná jasankros. Do této disciplíny není možné se přihlásit, je nutné se do ní nominovat z klasického slalomu. V jasankrosu se bude závodit podobně jako ve známém skicrossu. Startovat budou vždy čtyři závodníci najednou a první dva postupují do finále, kde se již jede o medaile. Závod se koná na stejném svahu jako slalom, jen přibude několik zpestření na trati v podobě vln, nerovností, malých skoků a také krátkého běhu do kopce. Věříme, že závod bude atraktivní nejen pro závodníky, ale hlavně pro diváky,“ prozradil pořadatel Michal Martinek.

Soutěžit budou i diváci

Novinkou letošního čtvrtého ročníku Mistrovství České republiky v historickém lyžování, který pořádá HOVRCH – Horolezecký oddíl Sokol Vrchoviny a lyžařský oddíl Juráška, je také obnovení telemarkové kategorie v rámci klasického slalomu na starých lyžích.

Soutěž čeká i na diváky. Nejlepší funclub, který bude během závodů nejvíce vidět a slyšet, vyhrává basu piv od Pivovaru Bernard. Zvítězit však může pouze funclub, který bude férově fandit všem. Soutěžit se bude také o nejlepší dobový oděv diváků.

Mezi více než stovkou přihlášenýchch lyžařů je nejmladší závodnicí dívka s rokem narození 2009, naopak nejstarší bude osmasedmdesátiletý Rakušan. Mistrovství je mezinárodní, přijedou například také Slovinci a Rakušané. Lyže si chystají i závodníci z celých Čech a Moravy.

Čtenářská diskuze