Okolo Bystrého se našel jed, případ řeší kriminálka

BYSTRÉ – Obecní úřad v Bystrém vyzval 9. ledna občany k opatrnosti, protože v bezprostředním okolí obce byly nalezeny otrávené návnady obsahující s největší pravděpodobností zakázanou vysoce jedovatou látku karbofuran. Návnady s jedem se našly na louce pod vodojemem. Den předtím byla nahlášena na obecním úřadě otrava psa a případem se už zabývá kriminální policie.

Protože je látka vysoce nebezpečná i pro lidi, vyzývá obecní úřad občany k nejvyšší opatrnosti, aby informovali i děti a zamezili volnému pohybu psů a koček. V případě nálezu návnady či uhynulého zvířete nemají na něj lidé sahat, ale nález hlásit na obecním úřadě nebo na policii.

Přestože je pokládání otrávených návnad v přírodě zakázáno více než 50 let, v poslední době se stalo módním prostředkem v boji s takzvanou škodnou kunou, liškou i hraboši. Nejčastěji zneužívaný bývá zakázaný insekticid, jehož účinnou látkou je právě karbofuran. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého. A nechtěně se otráví i dravci nebo pes na procházce.

Minulý týden například v Roudnici na Hradecku fenka při venčení přičichla nebo lehce olízla vnitřnosti, poblíž kterých leželo mrtvé káně. Fenka otravu přežila – informuje o tom web, který se otravami karbofuranem zabývá.

Pokládání otrávených návnad, které může být nebezpečné i pro člověka, lze považovat hned za několik trestných činů.

Čtenářská diskuze