Od Kašpara po Gripeny

PARDUBICE – První červnový víkend patřil na pardubickém letišti již po sedmadvacáté všem milovníkům aviatiky a letectví – Aviatické pouti Ing. Jana Kašpara. Tisíce diváků vidělo po oba dva dny vystoupení našich i zahraničních pilotů v kokpitech letadel dokumentujících leteckou historii i současnost. Velké zastoupení v programu měla tradičně Armáda ČR a Centrum leteckého výcviku. Skvělá vystoupení ve vzduchu předvedli všichni piloti, ať to byl Dan Griffith v blériotu a ve spitfiru nebo civilní proudová skupina létající na strojích L – 39 Albatros Breitling Jet Team, letoun DC- 6 a další. Stálicí v programu AP je skupina Flying Bulls Aerobatic Team složená z českých akrobatických pilotů. Ta rozhodně nenechala přítomné v klidu a při řadě průletů se divákům až tajil dech. V premiéře s nově zrekonstruovaným cvičným dvojplošníkem Tiger Moth předváděl nádhernou akrobacii první majitel tohoto typu v ČR Richard Santus.

ap

Dan Griffith v Blériotu.
Foto: Archiv Aviatické pouti

V sobotu musel být na několik desítek minut přerušen letový program z důvodu požáru za vzletovou a přistávací dráhou. Nedělní, opět na minuty přesně sestavený program poznamenalo počasí. Dvakrát se přes pardubické letiště přehnal déšť a vítr. Ti, co zůstali, však zaručeně nelitovali. Mohli si tak vychutnat ještě několik vystoupení.

„Pozemní program nabízel tradičně řadu aktivit pro malé i velké návštěvníky. Československá obec legionářská se prezentovala Legiovlakem a velmi oblíbenými soutěžemi pro děti. Ty měly možnost vyhrát pěkné ceny i v rámci Dětského dne Letíme s Amélií. Na své si přišli i milovníci archeologie, krásných aut nebo vojenské techniky,“ sdělil místopředseda Sdružení Aviatické pouti Josef Hadinec.

„První odhady organizačního štábu naznačují, že návštěvnost letošního roku byla podobná jako při těch předešlých, tedy zhruba 25 000 diváků. Velice si toho vážíme a děkujeme všem za podporu a přízeň,“ hodnotí předseda Sdružení Aviatické pouti Jaroslav Janda.
Jan Rudzinskyj

Čtenářská diskuze