Očkování stále nemá celá řada lidí staršího věku

REGION – Očkování pokračuje, ale stále se nedaří distribuovat dostatečné množství vakcíny k praktickým lékařům.

vaccination-5884515_1920

Ilustrační foto: Pixabay.com

Očkování se přes různé problémy v České republice přeci jenom rozjelo. Otevírá se registrace pro stále mladší ročníky, od pondělí to jsou lidé starší čtyřiceti let. Během tohoto měsíce se má do země navíc dostat rekordní počet vakcín, až tři miliony.

Přesto ale stále nejsou naočkovány celé řady starších lidí, kteří si z různých důvodů nemohou dojít do velkých očkovacích center. Podle praktických lékařů by se tento problém vyřešil, kdyby právě oni dostávali alespoň nějaké očkovací prostředky, což se ale neděje. Nebo pouze v malé míře.

nfnz_pouták

Dvě třetiny Čechů

Očkování přitom podle agentury STEM chtějí více než dvě třetiny Čechů. V této souvislosti jistě sehrál kladnou roli stát, ale třeba i veřejnoprávní média, která se neustále snaží vyvracet mýty proti očkování. Táhnou také příklady ze zahraničí, třeba z Izraele, kde proočkovanost vrátila život do ulic.

„Očkování u praktických lékařů je mnohem rychlejší, pacienty známe, nic u nás nevyplňují, nepotřebujeme žádné další administrativní síly, je to jednoznačně levnější. Zvládneme to se sestřičkou. O očkování u nás je velký zájem, proto nás mrzí, že nemůžeme pacienty, kteří v nás mají důvěru, oočkovat kvůli nedostatku vakcín,“ prozradila Orlickému týdeníku Hana Rathouská, která ordinuje v Rychnově nad Kněžnou.

Praktičtí lékaři mají velkou podporu například ve Zlínském kraji, v našem Královéhradeckém tomu tak ale bohužel není. Očkování u praktiků se zdrželo, podle informací Českého rozhlasu, díky špatné koordinaci dodávek vakcín. Nefungovala například distribuce vakcín společností Alliance Healthcare. Na praktiky tak díky tomu mnoho vakcín nezbylo. Nepřišly ani slíbené očkovací prostředky od společnosti Johnson&Johnson.

„Byla nám „přidělena“ Astra Zeneca, brzy se snad dočkáme vakcíny od Janssen – Cilag. K otázce distrubuce vakcín Pfizer a Moderna se raději nebudu vyjadřovat – nebylo by to nic hezkého,“ upozornil na problémy s distribucí lékař Jan Škarda z Vamberka.

Centra mají přednost

Také díky těmto problémů nejsou proočkovaní senioři, kteří se chtějí očkovat u svých praktiků. V květnu potom přijde navíc velmi málo dávek od společnosti Astra Zeneca, která byla v našem kraji praktikům dodávána především. Očkovací centra mají přednost.

Přitom očkování bude do budoucna nejspíše právě v rukou praktických lékařů, jako je to i u jiných nemocí. Proto se musí najít systém, jak k nim očkovací látky bezproblémově dostat. Na další roky se navíc připravuje očkovací strategie. Je třeba plánovat. Čím více lidí bude proočkováno, tím lépe si celá společnost poradí s mutacemi koronaviru, které jistě přijdou. A to se týká i dětí, které by se měly začít očkovat snad v červnu.

Čtenářská diskuze