Obviněný z vraždy skončil ve vazbě

ORLICKOÚSTECKO – Orlickoústečtí policisté odvedli dobrou práci, když násilníka na útěku zadrželi několik desítek minut po pokusu vraždy.

pokus vraždy na Orlickoústecku 1 ViewImage

Foto: Policie ČR

Ve čtvrtek 7. února došlo v České Třebové k násilnému trestnému činu, při kterém byl pobodán 78letý muž.

„Díky velmi dobré práci policistů z Orlickoústecka, policejního psovoda a i díky velice dobé místní znalosti Orlickoústeckých kriminalistů byl podezřelý z tohoto napadení zadržen velice brzo po spáchání skutku. Zadrženým je 22letý mladík původem ze Severních Čech, který přijel na Orlickoústecko za prací,“ sdělila mluvčí policie Markéta Janovská.

Státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Lenka Faltusová k tomu uvedla, že obviněný se od letošního 20. ledna zdržoval v České Třebové, kde byl zaměstnán. O zaměstnání však přišel, byl vyloučen z ubytovny, ocitl se prakticky bez prostředků a celou situaci řešil tím způsobem, že napadl onoho seniora.

„Obviněný procházel z ubytovny odlehlou částí České Třebové kolem řadových garáží, kde si všiml poškozeného, jak parkuje své vozidlo. Nejprve se muže ptal, jak by se dostal k obchodnímu domu v České Třebové. Poškozený začal mladíkovi ochotně odpovídat, načež mladík zcela nečekaně seniora napadl. Senior se napadení bránil, a proto obviněný vytáhl nůž, se kterým muže několikrát bodnul a požadoval po něm peníze,“ řekl plukovník Milan Šimek, vedoucí Odboru obecné kriminality SKPV Krajského ředitelství policie Pardubického kraje.

Těžce zraněný muž ještě dokázal sednout do auta a odjet do místa svého bydliště, kde začal na parkovišti kolabovat. Tam si ho naštěstí všimla sousedka a spolu s manželkou zavolaly pomoc. Zraněného muže následně transportoval do nemocnice vrtulník.

V současné době je 22letý mladík obviněn z vraždy ve stádiu pokusu, za což mu hrozí 15 až 20 let odnětí svobody nebo trest výjimečný. Soudce již v sobotu akceptoval návrh na vzetí obviněného do vazby.

„Ač obviněný svého jednání litoval, po spáchání činu se choval tak, aby nebyl dopaden. Tím mám na mysli to, že se po skutku šel převléci,“ doplnil Milan Šimek

Státní zástupkyně ještě dodala, že „zdravotní stav zraněného muže je v současné době stabilizovaný a poškozený komunikuje s lékaři.“

Z pohledu pardubické krajské policie se jedná o nejzávažnější případ, který se v letošním roce v kraji stal, a to i z toho důvodu, že se obětí mohl stát prakticky kdokoliv. Plukovník Šimek totiž připomněl, že předešlé případy jedné vraždy a jednoho pokusu vraždy plynuly ze vztahových problémů, kdežto zde žádný vztah mezi pachatelem a obětí nebyl.

Čtenářská diskuze