Obrazy Orlických hor uvidíte na jednom místě

ORLICKÉ HORY/HRADEC KRÁLOVÉ – Malířské umění Orlických hor se dočkalo ucelené výstavy.

SAM_0112

Foto: Eva Ženíšková

Výstavu s názvem Krajina skrytá uvnitř světa – Obrazy Orlických hor připravenou jako poctu výtvarníkům, kteří kdysi tvořili nebo v současnosti tvoří v regionu Rychnova nad Kněžnou a v samotných Orlických horách, nabízí v současné době k prohlédnutí Galerie moderního umění v Hradci Králové. Velkou měrou se na její přípravě podílela Galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou a ruku k dílu přiložily také další regionální kulturní instituce.

Po zahájení ojedinělé prezentace, jejíž příprava trvala podle její autorky Kláry Zářecké necelé dva roky, lze říci, že se bude zřejmě jednat o jednu z nejúspěšnějších výstav, jíž galerie za poslední období prezentovala a prezentuje.

K vidění je ve čtvrtém patře budovy do 2. února příštího roku. A tak se sem v době nadcházejícího adventního období vypravte zapomenout na starosti všedních dní.

„Orlické hory jsou osobitou oblastí s vlastním charakterem, v němž člověk nalezne malebnou krajinu skýtající průhledy hlubokými lesy, pohledy do jejich ztemnělých hvozdů, cesty klikatící se mezi poli, lesní paseky, potoky, vesnické chalupy a další každodenně prožívané skutečnosti, které zachytilo ve svých dílech několik generací výtvarníků. Narodili se tu, žili nebo jezdili malovat a tvořit právě do zdejších míst. Hornatá krajina se jim svou vizualitou a přírodní atmosférou stala od poloviny 19. století inspirací a zůstala jí po celé dvacáté století až do dnešní doby, kdy se Orlické hory postupně zařadily mezi nejvýraznější regiony pevně spjaté s českým krajinářstvím,“ řekla Orlickému týdeníku kurátorka výstavy Klára Zářecká, která žije se svojí rodinou v Týništi nad Orlicí.

Na výstavě jsou zastoupeni akademičtí malíři, ale také neškolení amatéři, celkem je tu vystaveno více než padesát malířů a malířek. Jmenovitě zastoupená díla uvidí návštěvník přímo při návštěvě galerie.

Prezentace byla připravena Galerií moderního umění v Hradci Králové ve spolupráci s regionálními institucemi, především Muzeem a galerií Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, ale také obecními galeriemi regionu, soukromými sběrateli a umělci. Podle Kláry Zářecké mapuje umělecko-historický vývoj krajinářství Orlických hor s důrazem na umělecké individuality a reflektuje pestrou síť vztahů a tvůrčích vazeb mezi jednotlivými umělci. Poděkování za pomoc při přípravě a realizaci patří Vlastimilu Tokošovi a Karlu Jarošovi z Orlické galerie v Rychnově nad Kněžnou.

Ukrytá krása

Prezentaci ocenil při jejím zahájení také hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

„Výstava jistě umožní všem, kteří vnímají Orlické hory skrze fotoaparát, kolo nebo v zimě lyže, vychutnat si ukrytou krásu zdejších míst, která je vepsána do obrazů našich mistrů. Věřím, že to bude jedna z nejúspěšnějších výstav, na níž budou chodit pochopitelně i přespolní návštěvníci a zároveň milovníci Orlických hor, ať jsou odkudkoli.“

Čtenářská diskuze