Objevte společnou vášeň v Deštném v Orl. horách

DEŠTNÉ V O. H. – Zimní sezona je tu a v Deštném si pro lyžaře a snowboardisty připravili několik novinek.V pátek 18. prosince zde byla zahájena sezona. V provozu je zatím rychlá čtyřsedačková lanovka a modrá sjezdovka Marta v omezené šířce. Skiareál v Deštném přijal s respektem nařízení vlády ohledně opatření při lyžování a tímto žádají návštěvníky, aby dodržovali pravidla, která budou platit v celém areálu. U pokladen i turniketů budou vytvořeny koridory tak, aby nedocházelo ke shlukování lidí.

Zimní radovánky mohou začít

Zimní radovánky mohou začít.
Foto: Pavel Kumpošt

Které novinky na vás čekají?

Které novinky si areál pro lyžaře připravil, na to jsme se zeptali ředitele skicentra v Deštném Petra Prouzy.

„Chceme lyžařům nabízet stále lepší komfort. Letos jsme proto investovali patnáct milionů korun do automatizace zasněžovacího systému v areálu Marta II. Pořídili jsme pět nových sněžných děl a jedenáct automatických tyčí. Do podzemních šachet jsme usadili nadzemní hydranty a elektranty a také jsme vyměnili původní rozvody. Tyto změny by měly především zvýšit bezpečnost při lyžování a pomoci nám dosáhnout vyšší efektivity a rychlosti při zasněžování klíčových sjezdových tratí.”

O úpravu sjezdovek se nově bude starat rolba, která je vybavena technologií na měření výšky sněhu na svahu. Díky této výbavě rolbař zjistí, kde je na sjezdovce málo sněhu a kam ho má hrnout.

„Jedná se o rolbu s navijákem a nejsilnějším motorem na trhu, která disponuje systémem Snowsat. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že přesně víme, kolik máme sněhu na sjezdovkách a můžeme tak lépe reagovat na oblevy. Úprava svahů bude daleko rychlejší a efektivnější. Středisko ušetří také na spotřebě vody, elektrické energie a nafty,” vysvětlil ředitel skicentra.

A co do budoucna?

A jaké mají v Deštném další plány?

„V následujících pěti letech čeká lyžařský areál významná proměna. Nyní pracujeme na povolení ke stavbě nové centrální budovy s restaurací a zázemím, ta by měla vyrůst u lanovky Marta II. Ve spolupráci s obcí řešíme rozšíření parkovacích ploch. Mezi naše priority patří také výměna staré dvousedačkové lanovky a vleků v areálu Marta I za modernější a rychlejší lanovku. Nezapomínáme ani na nejmenší lyžaře, pro které připravujeme speciální sjezdovou trať. Ta by měla dětem usnadnit přechod z lyžařské školy na velkou sjezdovku,” představil plány do budoucna Petr Prouza.

PAVEL KUMPOŠT

Čtenářská diskuze