Objevená varna produkovala vysoce kvalitní pervitin

KRAJ – Královéhradeckým kriminalistům se na konci minulého týdne podařilo přetnout významnou drogovou cestu směřující z Jižní Moravy do celé České republiky.

Varna pervitinu

Varna pervitinu.
Foto: Policie ČR

Na Hodonínsku zadrželi, společně se zásahovou jednotkou, dva muže a dvě ženy, které obvinili ze spáchání zvlášť závažného trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

„Hlavní dva organizátoři, sedmadvacetiletá žena a šestačtyřicetiletý muž, oba z Brněnska, vyráběli z léků, obsahujících pseudoefedrin, drogu pervitin, která byla určená na nelegálních trh po celé České republice. Další dva obvinění, čtyřiadvacetiletý muž a stejně stará žena, jim měli v této činnosti spíše okrajově pomáhat. Do Jihomoravského kraje se královéhradečtí kriminalisté dostali postupným rozkrýváním odběratelské sítě, a to od koncových uživatelů, přes drogové dealery, až se propracovali k informacím o velmi dobře vybavené „laboratoři“, ve které „vařiči“ zvládli za jeden a půl roku vyrobit téměř 2,5 kilogramů nebezpečné drogy. Vyšetřování této závažné trestné činnosti trvalo více než rok,“ uvedla mluvčí policie Ivana Ježková.

Množství nemusí být konečné, dalším vyšetřováním a zkoumáním zajištěných chemikálií se může objem vyrobené drogy ještě dále navýšit.

Ani jeden z obviněných není v současné době aktivním uživatelem drog. I to byl nejspíš jeden z důvodů, že droga, kterou zde v čistém prostředí sofistikovaným způsobem vyráběli, byla vysoce kvalitní, a proto i žádaná.

Z dosud zjištěných informací vyplývá, že dvojice hlavních obviněných jezdila pro léky do Polska a chemikálie potřebné k výrobě pervitinu objednávali přes internetové obchody na smyšlená jména a adresy, kde zásilku od kurýrní služby přebírali.

Policisté zajistili také 6 milionů korun

„V okamžiku zadržení probíhala na místě činu jedna ze závěrečných fází výroby drogy. Ten den měli obvinění v plánu vyrobit něco přes 400 gramů pervitinu. V prostorách, kde byli hlavní organizátoři zadrženi, zajistili kriminalisté předměty a chemikálie, které tvoří technologický celek potřebný k výrobě drogy pervitin. Při domovních prohlídkách pak zajistili 20 tisíc kusů tablet obsahující pseudoefedrin, ze kterého by obvinění vyrobili dalších zhruba 1,7 kilogramů pervitinu s prodejní cenou převyšující 2 miliony korun. Díky špičkovým přístrojům, kterými disponuje kriminální služba při práci v terénu a následně i v laboratoři, se podařilo velmi rychle prokázat přítomnost látky pervitin a dalších pomocných látek potřebných pro jeho výrobu, které byly na místě činu zajištěny. Na základě těchto výsledků bylo možno okamžitě stanovit také množství pervitinu, které mohli pachatelé ze zajištěných léků vyrobit a prokázat rozsah prováděné trestné činnosti a stanovit právní kvalifikaci,“ řekla Ježková.

Policisté jako výnos z trestné činnosti zajistili u dvou hlavních obviněných téměř 6 milionů korun, a to jak v hotovosti, ve zlatých cihlách, tak na jejich účtech. Dále jim zajistili majetek – jako jsou auta, šperky, elektronika a podobně, neboť existuje důvodné podezření, že i tyto movité věci byly pořízeny z finančních prostředků získaných prodejem pervitinu. Ani jeden ze čtveřice obviněných totiž neměl prokazatelně žádný jiný příjem pocházející z jakékoliv zaměstnanecké nebo podnikatelské činnosti.

„Organizátoři, tedy „vařiči“, si z nelegálně vydělených financí užívali života. Kriminalisté zjistili, že z takzvaných špinavých peněz zaplatili veškeré dluhy z minulosti, oblékali se do značkových věcí, cestovali a celkově si žili na poměrně vysoké úrovni,“ dodala Ivana Ježková.

Dvojice hlavních organizátorů – vařičů je stíhána vazebně a hrozí jim podle policie v případě odsouzení až osmnáctileté tresty odnětí svobody. Dalším dvěma obviněným, kteří budou vyšetřováni na svobodě, hrozí vězení až na dvanáct let.

Čtenářská diskuze